CSU Galați – CSM Bacău 31-34 (16-17), în Divizia A de handbal masculin

Handbaliștii de la CSM Bacău au trecut cu bine de o deplasare grea și au început cu dreptul o serie de trei meciuri tari, care mai cuprinde jocuri cu Interhandbal și Steaua. Remarcații zilei din echipa băcăuană au fost Roman Zacaciurin și Mihai Bujor, golgeterii și cei care și-au asumat răspunderea unor acțiuni decisive în momentele critice. Băcăuanii au intrat greu în meci, probabil și din cauza relaxării, iar gazdele s-au aflat la conducere în primele 20 de minute. Oaspeții au intrat la pauză cu un avantaj minim, după care, la jumătatea reprizei secunde, se părea că s-au desprins decisiv, dar gălățenii au revenit spectaculos însă n-au mai reușit decât să reducă din proporțiile scorului. CSM Bacău câștigă, rămâne pe podium și va primi sâmbăta viitoare vizita celei de-a doua clasate, Interhandbal București.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 6-3 (10), 7-7 (15), 10-9 (20), 12-13 (25), 16-17 (pauză), 19-21 (35), 21-26 (43), 24-29 (48), 28-30 (51), 29-32 (56), 31-34 (final).

CSU Galați: Andronic, Vîrlan – Bursuc 8, Secară 7, Băhnăreanu 5, Roauă 4, Ionel 2, Vișan 2, Mârșiu 1, Dorneanu 1, Șerban 1, Anghel, Albu, Nica, Anița. Antrenor: Mihai Pantea.

CSM Bacău: Erhan, Bobeică – Zacaciurin 10, M. Bujor 9, Bulov 7, Tărîță 3, Rață 2, Vartic 2, Bahan 1, Macovchin, Cotinghiu. Antrenor: Sebastian Hagiu.