În ultima secundă / Știința Bacău – CSM Unirea Slobozia 23-22 (11-9)

Altădată decisiv în lupta pentru promovare, meciul-restanță dintre Știința Bacău și CSM Unirea Slobozia s-a disputat duminică dimineață într-un anonimat cvasitotal. A fost duelul dintre cei mai colerici antrenori ai seriei A din eșalonul secund, Ion Arsene și Marian Simion dezlănțuindu-se pe marginea terenului pe întreg parcursul jocului.
După o primă repriză destul de încâlcită, Știința a avut 10 minute în care a evoluat spectaculos și eficient, desprinzându-se la 18-10. Oaspetele au revenit mai întâi la 15-18, apoi au egalat la 22 în ultimul minut. Finalul a fost dramatic: cu 7 secunde înainte de final, Cârligeanu a aruncat la poartă din fault, portărița oaspete a respins, mingea a ajuns la băcăuanca Ilișescu, singură la semicerc, dar arbitrii prahoveni Teglas și Vasilescu au fluierat 9 metri, în loc să lase faza să curgă. În aceste condiții, în minutul 59:57, Știința a beneficiat de o aruncare de la 9 metri, Ioana Ilișescu s-a desprins inspirat din bloc și a aruncat la colțul lung, înscriind golul unei victorii meritate a echipei băcăuane.

Marcatoare

Știința Bacău: Chelaru 7, Cîlici 6, Ciuraru 5, Ilișescu 3, Cârligeanu 1, Manole 1.

CSM Unirea Slobozia: Kanda 6, Preda 5, Simion 5, Zlăvog 3, Drăgan 2, Baciu 1.