HC Zalău – CSM Bacău 32-21 (14-11), în Liga Națională de handbal feminin

HC Zalău a câștigat fără mari probleme pe teren propriu în fața formației CSM Bacău, într-un meci contând pentru antepenultima etapă a Ligii Naționale de handbal feminin. Handbalistele băcăuane au ținut aproape de adversare circa 35 de minute, după care elevele lui Gheorghe Tadici au apăsat pedala de accelerație și s-au impus la o diferență categorică. Iar cum SCM Craiova și CSU Neptun Constanța au câștigat partidele de pe teren propriu, soarta grupării băcăuane pare definitiv pecetluită.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 5-3 (10), 7-5 (15), 10-6 (21), 12-9 (25), 14-11 (pauză), 16-13 (36), 21-15 (42), 27-17 (50), 30-18 (54), 32-21 (final).

HC Zalău: Nichita, Cheţa, Mureşan – Ciuciulete 4, Varga 4, Ciobanu 4, Szucs 4, Rob 3, Ţurcaş 3, Molfea 3, Şomoi 3, Bădiţa 1, Trif 1, Ailincăi 1, Beşe 1, Czeczi.

CSM Bacău: Sîntămărean, Parhomenko, Croitoru – Busuioceanu 8, Krumova 5, Cherecheş 3, Shutska 2, Szabo 1, Toma 1, Simion 1, Amoagdei, Ciucă, Lazăr, Matei.

Alte rezultate din etapa a 24-a: SCM Craiova – Oțelul Galați 36-32, CSU Neptun Constanța – HCM Roman 26-23, HCM Baia Mare – CSM București 28-26, Dunărea Brăila – Corona Brașov 23-15. Mai sunt de disputat meciurile Cetate Deva – U Jolidon Cluj (sâmbătă, ora 19) și CSM Ploiești – Oltchim Rm. Vâlcea (marți, ora 11).