Duelul celor mai bune apărări din Liga Națională de handbal masculin a fost câștigat net de Știința Municipal Dedeman Bacău, în fața unei echipe timișorene care a resimțit din plin absența a patru jucători de bază. Ca de obicei, contraatacul și faza a doua au fost armele principale ale echipei băcăuane, la care s-a adăugat și prestația foarte bună a lui Shota Tevzadze. Știința s-a desprins decisiv încă din prima repriză, pe care a terminat-o cu un avans de 8 goluri, în timp ce a doua jumătate a partidei s-a încheiat la egalitate, chiar dacă oaspeții au avut și 10 goluri avantaj. Echipa lui Eliodor Voica obține astfel cea de-a patra victorie consecutivă și se pregătește de marele derby cu HCM Constanța, programat vineri, 4 mai, de la ora 18, în Sala Sporturilor din Bacău.

Evoluția scorului: 0-1 (4), 0-3 (8), 2-4 (12), 3-8 (15), 3-10 (18), 3-13 (21), 6-14 (26), 8-16 (pauză), 10-19 (35), 13-21 (39), 16-25 (43), 18-27 (49), 19-29 (52), 21-30 (56), 24-32 (final).

Poli Timișoara: Djuricin, Tcaciuc, Vâlceanu – Hagiu 6, Mrakic 5, Timofte 3, Lela 3, Sărăndan 2, Băiceanu 2, S. Ignat 2, Lalic 1, Cristescu, G. Cotinghiu. Antrenor: Nedeljko Vuckovic.

Știința MD Bacău: Tevzadze, Laufceac – Ghiță 8, G. Bujor 6, Dospinescu 5, Rotaru 4, Păunică 4, Iancu 2, Sipos 2, Iacob 1, Manea, Kurilenko, Ramba, Gurkovsky, B. Voica. Antrenor: Eliodor Voica.

Celelalte meciuri ale etapei a XXIII-a: CSM Satu Mare – Dinamo Călărași 32-29, U Transilvania Cluj – Steaua București 42-36, CSM Ploiești – HC Odorhei 22-29, Potaissa Turda – CSM București 30-31, Energia Pandurii Tg. Jiu – CS Caraș-Severin 23-19 și HCM Constanța – CSU Suceava (duminică, ora 11).

Un comentariu la „Au ciuruit cea mai bună apărare / Poli Timișoara – Știința MD Bacău 24-32 (8-16)”