Minifotbal: Victoria, lider incontestabil în Divizia de Bacău

Derby-ul etapei a XVII-a din cadrul Diviziei de Bacău a fost reprezentat de meciul dintre Victoria și FC Coriolan. Ambele echipe și-au onorat pozițiile dobândite la turneele de anul trecut, când ambele reprezentante ale Bacăului terminau în primele 8 echipe la nivel național atât la Campionatul Național cât și în Cupa României. Jocul a fost caracterizat de viteză și fair-play. În ciuda eforturilor lui Ionuț Vizitiu de la FC Coriolan, Bogdan Manoilă, portarul de la Victoria, a fost de netrecut, făcând un meci extraordinat ca și la debutul său la fotbalul mare în urma cu câțiva ani. Scor final 4-0 pentru Victoria care rămâne liderul incontestabil al Diviziei de Bacău, cu cele mai mari șanse la câștigarea campionatului și reprezentarea orașului nostru la faza națională.

Un alt meci foarte disputat a fost jucat marți seara în nocturnă între FC Spartanii și Ultra Boys. Partida a fost cu atât mai frumoasă cu cât răsturnările de situație au fost mai multe. Astfel Spartanii au condus în prima repriză cu scorul de 2-0, cu câteva minute înainte de final Ultra Boys a revenit la 2-2 și părea să aibă jocul în mână printr-o condiție fizică mult mai bună, dar și prin golul de 3-2 reușit de ultrași în urma unei faze foarte bine lucrate. În schimb a venit rândul Spartanilor să egaleze la 3-3 și fluierul arbitrului să pună capăt un meci foarte frumos în care toți jucătorii ambelor echipe și-au dorit victoria.

Aceeași atmosferă a avut loc și în play-out-ul competiției unde Fair-Play a trecut de Știința cu scorul de 12-8. Fair-Play a început acest play-out cu o nouă echipă, Adi Cozma întârindu-și toate liniile ceea ce îi determină pe componenții lotului să se gândească la perspective mult mai mari din sezonul următor. În același timp Știința rămâne o echipă cu experiență, o echipă de bază a campionatului care dacă s-ar întocmi un clasament și la pauza jocurilor, de departe ar fi campioana Diviziei de Bacău, întotdeauna fiind echipa care conduce la pauză și care se potictește în repriza secundă.

Tot în cadrul acestei etape Sportul Studențesc a întâlnit pe Calea Bârladului, într-un meci încheiat cu scorul de 7-8. În ciuda eforturilor ”studentului” Cristi Stoleru, Calea Bârladului a construit un ”baraj” de care nu s-a putut trece decât cu mari sacrificii. Ambele echipe au făcut un joc foarte frumos, Severin Pascal fiind de departe cel mai bun jucător de pe teren, înscriind din toate pozițiile. Calea Bârladului ia 3 puncte importante și urcă pe prima poziție în play-out-ul competiției.

„Toate meciurile atât din play-off cât și din play-out-ul competiției au fost foarte frumoase, disputate și deschise oricărui rezultat. Întreaga atmosferă de prietenie din jurul terenului de minifotbal îmi place și mă bucur că am putut să revin într-un asemenea cadru. Îi felicit pe toți jucătorii din campionatul nostru”, ne-a declarat Mihai Cărpuci, cel care și-a făcut deja debutul din postura de organizator de competiții în cadrul Asociaţiei Judeţene de Minifotbal.

Play-off: CLASAMENT