Gabriel Armanu: ”Am alternat momentele foarte bune cu cele penibile”

Deși supărat pentru înfrângerea din partida cu U Jolidon Cluj, Gabriel Armanu e de părere că lupta pentru evitarea retrogradării rămâne deschis. ”Am întâlnit o echipă puternică a campionatului, cu multe jocuri internaționale la activ, lucru care s-a văzut. Nu prea am înțeles toate deciziile luate de cei doi arbitri internaționali, am văzut cum oameni care de obicei vin la sală ca simpli spectatori au fost determinați să facă gesturi pe care nu le-ar fi făcut în mod normal. Asta nu scuză cu nimic faptul că alternăm perioadele de joc foarte bune cu perioade penibile, în care le oferim adversarelor șansa să intre în joc. Așa s-a întâmplat în prima repriză când am avut 4-1, apoi în repriza a doua, când în loc să ne apropiem la un gol am ratat de două ori singur cu portarul. E greu, dar să privim jumătatea plină a paharului, să luăm toate acestea ca pe o experiență, fiind primul nostru an în Liga Națională. Nu ne rămâne decât să ne luptăm în continuare, nu era acesta meciul capital de care să depindă retrogradarea noastră directă, ci era un meci cu o echipă puternică a campionatului, care ne-ar fi putut da mai multă liniște pe finalul de campionat.”
Referitor la întreruperea partidei din minutul 40, Gabriel Armanu a spus: ”A fost un moment de pauză pe care nu ni l-am fi dorit. Era un moment bun al echipei noastre, care s-a întrerupt din diferite motive. Se putea foarte bine ca antrenorul echipei adverse să ceară time-out și să întrerupă jocul, dar nu înțeleg ce au avut atunci arbitrii în cap.”