Gheorghe Poenaru: ”Meritam cu prisosință un rezultat de egalitate”

Antrenorul băcăuan Gheorghe Poenaru era extrem de necăjit la finalul partidei de la Tulcea, considerând că FCM Bacău ar fi meritat să termine le egalitate meciul cu Delta. Iată ce ne-a declarat el la câteva minute după încheierea jocului de la Tulcea: ”A fost într-adevăr un meci nebun dar care, din păcate, nu a ieșit așa cum ne-am propus. Ne-am dorit foarte mult să scoatem un rezultat pozitiv, dar am făcut un joc bun doar în jumătatea doua a meciului, ceea ce nu ne-a ajutat să obținem măcar un rezultat de egalitate pe care l-am fi meritat cu prisosință, din punctul meu de vedere. Am avut și două bare la 3-2, dar și un penalty neacordat, însă asta contează mai puțin. Trebuie să luăm ce-a fost bun în acest joc, atitudinea și dăruirea jucătorilor, precum și repriza a doua, care ne-a aparținut din toate punctele de vedere, inclusiv din punct de vedere al golurilor marcate. Au fost câteva momente psihologice extrem de importante în cursul jocului. La 0-0 am avut o bară din lovitură liberă, după care am primit un gol contrar cursului jocului. Apoi, în finalul primei reprize, la 2-1 pentru gazde am avut o situație de a marca, după care am fost surprinși pe contraatac și am primit gol dintr-o lovitură liberă. Chiar dacă s-au făcut greșeli în defavoarea noastră, țin să precizez că am beneficiat de o brigadă de arbitri bună, care cu siguranță nu a avut intenția de a ne păcăli pe noi, iar dacă au făcut greșeli, le-au făcut fără intenție, dar din păcate au fost împotriva noastră. Eu sper să ne adunăm și să câștigăm meciul de miercuri cu Gloria Buzău, care este unul foarte important pentru noi”.