Oțelul Galați – CSM Bacău 33-24 (19-11) / Gabriel Armanu: ”Așteptăm mai mult suflet, mai multă dorință, dar nu numai în declarații”

Conform așteptărilor, Oțelul Galați s-a impus fără probleme în fața celor de la CSM Bacău, la capătul unui joc pe care l-au controlat de la un capăt la altul. Doar 10 minute au ținut pasul băcăuanele cu adversarele, după care publicul a asistat la un galop de sănătate al gazdelor. Iată ce ne-a declarat antrenorul Gabriel Armanu: ”Am întâlnit echipa de pe locul al treilea, o echipă din care unele jucătoare nu sunt plătite din luna noiembrie și totuși joacă. În ceea ce ne privește, am continuat cu ratările, dacă la Brăila am avut 25 de ratări în tot meciul, azi am avut 18 doar în prima repriză. E-adevărat că diferența dintre cele două echipe era clară, însă la noi ar mai trebui să vină și din interior ceva, cum ar fi mai mult suflet, mai multă dorință, dar nu numai la nivel de declarații. La aceste două meciuri, de la Brăila și de la Galați, ne-am propus să dăm mai mult credit celor care evoluaseră mai puțin, e vorba despre Amoagdei, Matei, Geapănă și portarii Croitoru și Sîntămărean. Monica Amoagdei, de exemplu, ne-a arătat că poate, că se dăruiește și joacă acolo unde i se cere.”

Evoluția scorului: 3-1 (4), 6-5 (10), 10-6 (15), 12-7 (21), 15-8 (27), 19-11 (pauză), 22-12 (35), 26-17 (42), 30-20 (50), 32-23 (56), 33-24 (final).