Minifotbal: Victoria și-a adjudecat derby-ul etapei

Derby-ul etapei a XII-a din cadrul Campionatului Județean de Minifotbal s-a jucat între Ultra Boys și campioana en-titre, actuala Victoria. Deși Ultra Boys a fost echipa care a spart gheața și a înscris prima pentru 1-0, Victoria a demonstrat că își merită poziția din clasament, înscriind ori de câte ori a avut nevoie prin Marius Măghinici, care a fost în zi mare și care și-a condus încă o dată echipa spre victorie. Scor final 7-3 pentru Victoria care se distanțează în clasament de principalele competitoare, consolidându-și prima poziție.

Un alt meci foarte important pentru economia clasamentului a fost cel dintre FC Coriolan și Gim Sport. Această partidă am putea-o caracteriza fără să greșim, drept partida anului, prin spectacolul senzațional creat. Astfel Gim Sport a fost echipa care a condus cu scorul de 4-0, moment în care coriolanii s-au trezit reducând din diferență prin Claudiu Ghenade. Deși de partea cealaltă Bogdan Ardeleanu a făcut și el un meci mare, Coriolanul s-a năpustit ca un tăvălug peste Gim Sport, impunându-se în cele din urmă cu scorul de 8-7.

Seria meciurilor frumoase din cadrul campionatului județean a continuat cu meciul dintre Dey Șerbănești și Baumax. Cristi Bitiușcă și Florin Căruntu au fost cei mai buni jucători de pe teren, contribuind la spectacolul făcut de ambele echipe care au terminat la egalitate 2-2, scor care se înregistra pe tabela de marcaj și la pauză. Egalitate a fost și la cartonașele galbene, câte unul pentru fiecare echipă, dar și la ratări, atât Dey cât și Baumax întrecându-se una pe alta în fața porții.

Tot la egalitate, un lucru destul de rar întâlnit la meciurile de minifotbal, s-a terminat și confruntarea dintre Lokomotiv Moscova și Știința. Scor de table, 6-6, după ce Lokomotiv a condus cu 3-1, Știința a fost echipa care a preluat ostilitățile, pentru ca tot Lokomotiv să fie echipa care a revenit cu 6 secunde înainte de final și a reușit să egaleze, câștigând un punct destul de important. Claudiu Stoian și respectiv Cristi Cirimbei au fost jucătorii care au făcut diferența pentru propriile echipe.

Tot în cadrul acestei etape, am avut parte de întâlnirea dintre Arena Club și Fair Play, meci care ne-a oferit două reprize total diferite. La pauză scorul a fost egal, 4-4, pentru ca în repriza secundă Arena să reușească câteva goluri de senzație care i-au adus și victoria cu 8-4. Jucătorul meciului a fost nominalizat Florin Borcea.

Partida FC Spartanii vs. Spartak se va disputa în cursul acestei săptămâni.

„Fair-play, goluri de senzație și multă plăcere, toate acestea sunt principalele caracteristici ale ultimelor etape din cadrul campionatului județean de minifotbal care contribuie la un spectacol total”, ne-a declarat Gheorghe Burleanu, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Minifotbal.

14. CALEA BARLADULUI 10 1 0 9 34-118 3

Un comentariu la „Minifotbal: Victoria și-a adjudecat derby-ul etapei”

1. domnu Burleanu schimba arbitru ne fura p fata.ne a trantit o in fata k sa lasam fosta graffit actuala victoria sa castige k aia sunt mai fotbalisti.pai ar trebui sa nu ne mai prezentam nici o echipa k aia is fotbalisti si noi cioate. RUSINE