Problema cu finalul: U Jolidon Cluj – CSM Bacău 34-24 (16-14)

CSM Bacău a pierdut și pe terenul vicecampioanei României, poate la un scor prea sever față de modul cum au decurs ostilitățile în partida de la Cluj-Napoca. Băcăuanele au început timorate, n-au reușit să înscrie în primele 6 minute, iar gazdele s-au desprins la 10-4 în minutul 18. Oaspetele au revenit în cea de-a doua parte a primei reprize, echilibrând jocul, iar la pauză U Jolidon a intrat cu numai două goluri avans.
După pauză, echilibrul pe tabelă a mai ținut doar 5 minute, după care vicecampioana s-a desprins puțin câte puțin, ajungând la 28-19 în minutul 52. Băcăuanele au revenit din nou, la 31-24, însă pe final gazdele au înscris de trei ori consecutiv obținând o victorie categorică.
CSM Bacău rămâne cu 3 puncte după 7 etape, iar în runda următoare, ultima din acest an, va disputa un meci foarte important pe teren propriu cu CSM București, duminică, 20 noiembrie, fiindcă echipa din capitală va juca în Cupa EHF pe 6 și 12 noiembrie.

U JOLIDON: Petroczi, Șuba, Măzăreanu – Chintoan 9, Holhoș 5, Pomohaci 4, Oltean 4, Ani-Senocico 3, Tetean 3, Tivadar 2, Bondar 2, Vădineanu 1, Paraschiv 1, Jula. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

CSM BACĂU: Parkhomenko – Simion 5, Matei 4, Lazăr 4, Krumova 4, Ciucă 2, Cherecheș 1, Szabo 1, Shutska 1, Duță 1, Amoagdei 1, Toma, Geapănă. Antrenor: Gabriela Manea

Un comentariu la „Problema cu finalul: U Jolidon Cluj – CSM Bacău 34-24 (16-14)”