Diferență de două viteze: Știința Bacău – Rapid București 21-30 (6-17)

Dacă în luna mai Știința învingea clar Rapidul la Bacău și se califica la turneul de promovare, sâmbătă bucureștencele s-au jucat cu adversarele, obținând o victorie mai clară decât o arată scorul. Din păcate, elevele antrenorilor Ion Arsene și Costel Oprea au fost total depășite de joc, evoluând într-un ritm bătrânesc, previzibil, cu aruncări ”de afară” pe care le-ar fi apărat și un începător. În aceste condiții, băcăuanele au reușit ”performanța” de a înscrie doar 4 goluri din acțiune în prima repriză, portărița Rapidului contorizând 13 intervenții în primele 30 de minute.
În partea a doua a jocului, Știința a continuat să rateze exasperant, însă a pierdut la o diferență cât de cât onorabilă fiindcă Simona Gogârlă a jucat cu garnitura a doua pe finalul partidei.
Rapidul a câștigat absolut meritat, având un lot mai valoros, un joc mai bine articulat și desfășurat într-o viteză mult superioară celui prestat de adversare.

Evoluția scorului: 1-2 (min. 5), 2-6 (min. 12), 3-8 (min. 17), 4-11 (min. 22), 6-14 (min. 26), 6-17 (pauză), 10-20 (min. 36), 12-25 (min. 42), 14-26 (min. 48), 18-28 (min. 54), 21-30 (final).

ȘTIINȚA: Angheluță (3 interv.), Pătrașcu (7 interv.) – Ababei 4, Ciuraru 4, Țocu 3, Cârligeanu 3, Pavăl 2, Vâlcu 1, Roșu 1, Ilișescu 1, Ciorîță 1, Chelaru 1, Cîlici. Antrenori: Ion Arsene și Costel Oprea.

RAPID: Ifrim (21 interv.), Orbeanu (5 interv.) – E. Ivan 7, Iacob 5, Timofte 4, Rahnea 4, Dăscălete 3, Moței 3, Mitrea 3, Popescu 1, Pană, Petre, Balan. Antrenor: Simona Gogârlă.