Minifotbal: Cea mai frumoasă etapă

Etapa a VI-a din cadrul Campionatului Judeţean de Minifotbal a fost deschisă de către meciul dintre Lokomotiv Moscova şi Mondo Sport, unde am putut să asistăm la două reprize diametral opuse în ceea ce priveşte echipa care a dominat. Astfel prima repriză, pe fondul unei ploi torenţiale, a aparţinut celor de la Lokomotiv care au şi condus la pauză cu 8-1, în timp ce în repriza secundă Mondo Sport a pus mingea jos şi a practicat un joc foarte frumos, lipsa unui portar influenţând însă decisiv rezultatul. Jucătorul meciului Alexandru Anghel.

Duminică meciurile au continuat cu partida dintre FC Coriolan şi Dey Şerbăneşti, un joc foarte frumos, caracterizat printr-un fair-play desăvârşit de la un capăt la celălalt al meciului, niciun cartonaş nefiind acordat. La pauză tabela a înregistrat 2-0 pentru Coriolan care dă semne de revenire la forma de anul trecut, în timp ce Dey Şerbăneşti în ciuda lipsei a doi jucători de bază a practicat un joc în viteză, punând chiar probleme liniei defensive a coriolanilor. Scor final 6-3, iar jucătorul meciului a fost nominalizat Alexandru Manoliu.

Dacă până acum i-am obişnuit pe cititorii noştri cu nominalizarea celui mai bun meci din cadrul fiecărei etape, de data aceasta toate celelalte meciuri ar putea fi uşor înscrise la această categorie. Astfel Arena Club a pierdut în faţa Ultra Boys cu 3-4, după ce la pauză scorul a fost de 2-2. Urmărind meciul chiar am putea spune că Arena a pierdut în această confruntare 3 puncte importante, mai ales dacă este să ţinem cont că jucătorii echipei au ratat 2 lovituri de la 9m chiar la scorul de 3-3. Cu siguranţă victoria nu s-ar fi înregistrat în contul celor de la Ultra Boys dacă Răzvan Dabija nu ar fi fost într-o formă de excepţie.

Tot un meci extraordinar de frumos a fost şi cel dintre Spartak şi Grafit Soccer Invest când a fost cât pe ce să se producă o mare surpriză chiar în faţa campioanei en-titre. La pauză scorul a fost de 1-1, iar Spartak a preluat chiar conducerea în repriza secundă ducând scorul la 3-1. Însă şansa a fost de partea Grafitului care s-a impus în cele din urmă cu 4-3. De partea cealaltă Constantin Ciofu s-a evidenţiat ca un veritabil lider al propriei sale echipei, la fel ca şi Andrei Vraciu declarat cel mai bun jucător.

Spartanii au întâlnit în această etapă o echipă foarte distractivă, Baumax, care le-a pus mari probleme. Numai jocul tactic bine realizat al celor de la Spartanii le-a adus şi victoria cu scorul de 10-5. Vasile Străuneanu cu 4 reuşite a fost nominalizat jucătorul meciului.

În ultimul meci al etapei, Fair Play a întâlnit pe Gim Sport într-un joc caracterizat printr-o viteză năucitoare, fiind unul foarte echilibrat. Acelaşi lucru îl demonstrează şi tabela de marcaj de la finalul partidei, 5-5. Farmecul jocului de minifotbal a fost încă o dată confirmat, când în ultima secundă deşi evoluau în inferioritate numerică, Gim Sport a reuşit să egaleze. Gabriel Tamaş – jucătorul meciului.

„A fost cea mai frumoasă etapă de până acum. Viteză de joc, fair-play şi dăruire ar fi cuvintele care ar defini cel mai bine atmosfera din cadrul campionatului judeţean de minifotbal, ceea ce determină ca fiecare partidă disputată să fie un real spectacol”, ne-a declarat Gheorghe Burleanu, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Minifotbal.

Superliga I: CLASAMENT