Minifotbal: Record de goluri în etapa a III-a

Nu mai puţin de 79 de goluri au fost marcate în etapa a III-a a Campionatului Judeţean de Minifotbal. Recitalul a fost deschis de singurul meci disputat sâmbătă, între FC Bambus şi Ştiinţa, încheiat cu scorul de 4-11. Un meci deosebit de frumos unde arbitrul partidei a avut cea mai uşoară misiune. Jucătorul meciului – Cristi Cirimbei.
Ziua de duminică a continuat cu celelalte meciuri, Dey Şerbăneşti întâlnind pe Spartak, într-un meci cu două reprize diametral opuse. Dacă prima repriză a fost dominată de Dey Şerbăneşti, în etapa secundă Spartak a fost echipa care a preluat ostilităţile. Scor final 4-5, iar Spartak se menţine în urma acestei victorii pe poziţia a doua în clasament cu maximum de puncte. Jucătorul meciului – Andrei Vraciu.
O misiune facilă a avut şi Grafit Soccer Invest care a trecut de Fair Play cu un scor fără comentarii, 20-3. Jucătorul meciului a fost declarat internaţionalul băcăuan, Sorin Ghiuş.
Vicecampioana ediţiei de anul trecut, FC Coriolan s-a impus destul de greu în faţa celor de la Arena Club cu scorul de 6-2, după ce la pauză scorul a fost unul alb. Chiar dacă a pierdut Arena Club a demonstrat că poate juca orice meci de la egal la egal cu orice echipă. Jucătorul meciului a fost nominalizat Ionuţ Vizitiu care a şi reuşit câteva goluri de senzaţie. Coriolan recuperează astfel handicapul din etapa precedentă de campionat când au părăsit terenul cu capetele plecate.
Gim Sport, o altă echipă de top în ediţia de anul trecut, a început acest campionat în forţă, aliniind poate cel mai bun lot din ultimii 5 ani, ceea ce i-ar îndreptăţi pe jucători să emită pretenţii la atacarea titlului. În această etapă Gim Sport s-a impus cu scorul de 7-1 în faţa celor de Baumax, Adi Gondac reuşind din nou un meci de excepţie.
Ultra Boys a întâlnit tot duminică pe FC Spartanii, actualul lider al campionatului. În ciuda scorului de 7-1 pentru Spartani jocul a fost unul echilibrat, diferenţa fiind făcută însă de relaţiile de joc şi coeziunea lotului. Jucătorul meciului – Sorin Dumitru.
În ultima partidă disputată în acest week-end, FC Mondo Sport a întâlnit Sportul Studenţesc sau altfel spus echipa liceenilor a dat piept cu echipa studenţilor. În cele din urmă studenţii au câştigat partida cu scorul de 5-3, o victorie muncită am putea spune în urma unui joc foarte tehnic, de ambele părţi. Jucătorul meciului – Codrin Apostu.
„79 de goluri marcate, niciun cartonaş galben acordat pentru gesturi nesportive, precum şi un număr important de spectatori, toate acestea au făcut ca etapa a III-a să fie una extraordinară din toate punctele vedere. Ca o noutate, săptămâna următoare în contextul demarării şi la Vaslui a unui campionat judeţean de minifotbal vom încerca să organizăm şi câteva meciuri amicale cu echipele de acolo,”, ne-a declarat Gheorghe Burleanu, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Minifotbal.

Superliga I: CLASAMENT