Trei din trei: Știința MD Bacău – Potaissa Turda 31-26 (17-12)

Știința Municipal Dedeman Bacău a obținut cea de-a treia victorie consecutivă în campionat, de data aceasta în fața unei echipe incomode, care și-a jucat șansa cu multă ambiție, gazdele răsuflând ușurate doar în ultimele 5 minute ale jocului.
La fel ca în primele două partide din actualul sezon, Știința a început în trombă și, pe fondul unei apărări atente și a contraatacurilor devastatoare, conducea cu 9-3 în minutul 11. Diferența s-a menținut până în minutul 20 (12-6), când Eliodor Voica a decis să schimbe liniile, iar oaspeții s-au apropiat la 3 goluri (13-10, min. 24), pe fondul unor greșeli personale, dar și al intervențiilor spectaculoase ale portarului Levente Szabo. Știința a intrat la pauză cu 5 goluri avans, dar repriza secundă se anunța echilibrată.
Antrenorul Științei a introdus din startul mitanului secund ”7-le” de bază, iar evoluția jocului nu i-a mai permis schimbarea liniilor decât pe final, fiindcă nou-promovata Potaissa Turda a practicat în dese rânduri un handbal de calitate, cu o apărare agresivă și variată și cu destule acțiuni de atac purtate în mare viteză. Desprinderea decisivă a băcăuanilor s-a produs între minutele 54-57, datorită unor acțiuni personale de toată frumusețea finalizate de Rotaru și Dospinescu (de două ori). A revenit în actualitate problema ”dublurii” pentru postul de centru deoarece, cu părere de rău, Bogdan Voica a fost într-o totală criză de inspirație.
Băcăuanii și-au respectat blazonul, tratându-și adversara cu seriozitate, și au acumulat maximum de puncte după trei etape, iar în etapa viitoare vor avea o deplasare relativ lejeră, la Steaua.

ȘTIINȚA: Tamaș (5 interv.), Tevzadze (6 interv.), Laufceac (4 interv.) – Rotaru 6, Ghiță 5, Dospinescu 4, Kurilenko 4, Gurkovsky 3, G. Bujor 3, Bondar 3, Păunică 1, Ramba 1, Grigoraș 1, Manea, Iancu, B. Voica. Antrenor: Eliodor Voica.

POTAISSA: Szabo (16 interv.), Medrea – Cîmpan 4, Vizhbovsky 4, Marian 3, Vasiloiu 3, Dediu 3, Alisie 3, Savic 2, Ifrim 2, Ignat 1, Pavel 1, Bera, Pop, Tone, Parkhaniuk. Antrenor: Horațiu Gal.

Celelalte rezultate al etapei: HC Odorhei – CSM București 26-21, Dinamo Municipal Călărași – CS Caraș-Severin 33-28, CSU Suceava – Steaua București 30-23, Poli Timișoara – U Transilvania Cluj 26-25, HCM Constanța – Energia Pandurii Tg. Jiu 42-31 și CSM Satu Mare – CSM Ploiești 22-22.

Un comentariu la „Trei din trei: Știința MD Bacău – Potaissa Turda 31-26 (17-12)”