Declarații după SC Bacău – Dunărea Galați 1-2

Cristi Popovici (Sport Club Bacău): “S-a terminat parcursul nostru în Cupa României, iar din păcate pentru noi s-a terminat foarte repede, adică în minutul 20 din prima repriză, când deja eram conduşi cu 2-0. Am intrat puţin timoraţi, dar nu aveam de ce pentru că aveam antecedente de la meciul cu Poli Iaşi sau poate am intrat prea încrezători, deoarece jucătorii cu experienţă au comis erori grave din care s-au marcat două goluri fără ca Galaţiul să ne pună în mare dificultate. Păcat că nu am reuşit să reducem din handicap încă din prima repriză, după care repriza a doua ne-a aparţinut aproape în totalitate, desigur cu unele contraatacuri ale lor, cu jucători de calitate, cu viteză foarte bună. Noi am avut şi finalul furibund în care mingea aştepta să intre în plasă. La ultima fază, din punctul meu de vedere şi după cum s-a văzut de pe bancă mi s-a părut că Banu a venit din spate, dar nu sunt convins 100%. Am ieşit din Cupa României cu fruntea sus, pentru că nu ne-am făcut de râs în meciurile pe care le-am jucat, dar ne pare rău că nu am reuşit să aducem o echipă din Liga I la Bacău. “

Viorel Tănase (Dunărea Galaţi): “A fost o calificare reuşită cu mari emoţii, mai ales în repriza a doua. Vreau să felicit jucătorii pentru atitudinea pe care au avut-o în această partidă. Felicit şi echipa din Bacău, pentru că totuşi este o echipă de liga a III-a cu şanse mari la promovare. Pot spune că pe final am avut probleme după eliminare şi puteam fi egalaţi. Din punctul meu de vedere, ne-am calificat meritat, deoarece ne-am creat mai multe ocazii de gol şi am făcut un joc bun, cel puţin 75 de minute. Mi se pare prea mult să comentez arbitrajul. Ei au văzut mai bine şi îşi fac meseria cât pot mai bine. Mi-am propus să aducem la Galaţi o echipă de liga I, fiecare meci îl tratăm la victorie, pentru că avem un lot tânăr şi are nevoie de performanţă pentru a se afirma în continuare. “