Au zdrobit vicecampioana: HC Odorhei – Știința MD Bacău 27-36 (11-15)

Știința Municipal Dedeman Bacău a încheiat în forță Cupa Odorheiului, învingând de o manieră categorică vicecampioana României, HC Odorhei. Handbaliștii băcăuani s-au instalat la conducere de la începutul partidei, mărindu-și treptat avantajul de pe tabelă. La pauză, Știința a intrat cu 4 goluri avans, dar Odorheiul fusese condusă după 30 de minute și în precedentele partide. Echipa băcăuană a făcut însă o veritabilă demonstrație de forță și s-a desprins chiar și la 12 goluri cu 3 minute înainte de final, obținând o victorie reconfortantă și dătătoare de mari speranțe pentru campionatul care va începe peste două săptămâni.
”A fost atmosferă extraordinară, galeria gazdelor a cântat în permanență, chiar și atunci când erau conduși cu 12 goluri. Poate că la acest capitol au și suporterii noștri de învățat”, a precizat managerul Științei, Puiu Ciobanu.
Evoluția scorului: 2-5 (10), 5-10 (18), 8-14 (24), 11-15 (pauză), 15-20 (37), 18-28 (46), 22-34 (57), 27-36 (final). Vezi AICI o superbă galerie foto de la acest meci.
ȘTIINȚA: Tevzadze, Tamaș, Laufceac – Ghiță 7, Kurilenko 7, Bondar 4, Gurkovsky 3, Dospinescu 3, Păunică 3, Rotaru 2, G. Bujor 2, Ramba 1, B. Voica 1, Iancu 1, Tărâță 1, D. Grigoraș 1, Manea, Iacob, Sandu, M. Bujor.

Știința Municipal Dedeman Bacău a câștigat Cupa Odorheiului, după ce, în primele două meciuri, învinsese cu 40-36 pe CSU Suceava și cu 32-19 pe Potaissa Turda.

2 comentarii la „Au zdrobit vicecampioana: HC Odorhei – Știința MD Bacău 27-36 (11-15)”