Cristian Popovici: ”A fost un debut fericit, chiar dacă am ratat mult”

La finalul jocului din runda inaugurală a celui de-al treilea eșalon, antrenorul Cristi Popovici avea și motive de mulțumire dar și de nemulțumire, chiar dacă SC Bacău a învins cu 4-0. Iată ce a declarat tehnicianul băcăuan: „A fost un debut fericit pentru noi, cu toate că, pe parcursul întâlnirii, am ratat multe ocazii. Imediat după pauză, vreo 10 minute, la 2-0, am cedat iniţiativa şi cei de la Oţelul au avut, în urma unei faze fixe, o ocazie destul de mare. Dacă reuşeau să marcheze, ne-ar fi pus în dificultate. Per ansamblu, jocul a fost controlat de noi în marea majoritate a timpului. Sunt puţin trist pentru faptul că au ratat jucătorii care îşi doreau foarte mult să marcheze – Vasiliu singur din 6 metri cu poarta goală, Blănaru, Cristi Ungureanu care putea să marcheze, ocazii imense cu care nu te întâlneşti la fiecare joc. E important că am obţinut cele 3 puncte şi sperăm ca, în continuare, să mergem pe aceeaşi linie. E bine că nu am primit astăzi gol, deşi au fost vreo două situaţii pentru Galaţi. Încă nu suntem la turaţie maximă, nu arătăm aşa cum aş vrea eu. Mâine, la antrenament, victoria de azi trebuie dată uitării, căci trebuie să privim către următorul joc.”