Succes categoric: HCM Constanța – CSM București 40-21 (18-9)

Primul meci al Cupei Municipiului Bacău a oferit un adevărat recital de goluri, CSM București fiind o pradă ușoară pentru mult mai experimentații jucători constănțeni. Cu noile achiziții Șimicu, Ghionea și Hagiu, dar fără Sadoveac și Novanc, „marinarii” au avut întregul meci sub control fără să lase vreun moment impresia că ar putea întâmpina probleme în fața mai tinerilor adversari pregătiți de Robert Licu. Numai debutul de meci a fost unul mai echilibrat, bucureștenii fiind mai mereu in urma campioanei (2-4 min.6, 4-6 min. 9, 7-9 min. 15). De altfel, echilibrul partidei s-a rupt în minutul 16, la eliminarea lui Fotache, constanțenii intrând la pauză cu o diferență de 9 goluri (18-9). A doua repriză a fost un galop de sănătate al marinarilor, care înscriau gol după gol, în timp ce bucureștenii încercau cu toate forțele să limiteze proporțiile scorului. În cele din urmă diferența a fost de „doar” 19 goluri, HCM-ul obținând o victorie fără dubii, în fața unei echipe încă fragile.

HCM Constanța: Popescu, Stănescu, Șelaru – Toma 7, Stamate 5, Mocanu 5, Ghionea 5, Criciotoiu 3, Stavrositu 3, Șimicu 2, Onyejekwe 2, Riganas 2, Csepreghi 2, Irimiescu 1, Sabou 1, Hagiu 1, Buricea 1. Antrenor: Ion Crăciun.

CSM București: Irimuș, Pop – Pătru 3, Soica 3, R.Răpciugă 3, Dragnea 3, Fotache 2, Daninfeld 2, Cristescu 2, Grigore 2, Miroiu 1, M.Răpciugă. Antrenor: Robert Licu.