Atletism, CN juniori III/ Andrei Melnicescu, dublu medaliat cu aur

Vineri și sâmbătă, în capitală, au avut loc Campionatele Naționale de atletism rezervate juniorilor III, la care atleții băcăuani au cucerit 7 medalii, prin patru sportivi. Astfel, Andrei Melnicescu și-a reeditat performanța de la campionatele naționale în sală și a câștigat din nou două probe: 100 m (11.35 s) și lungime (6.33 m). Două titluri a obținut și Iuliana Leonte (LPS Vaslui, CSM Onești), în probele de 1500 m (4:36.59) și 800 m (2:13.02). O performanță notabilă a fost reușită și de Sorin Iulian Laslău (CSM Bacău 2010), care a devenit dublu vicecampion național în probele de semifond – 1500 m (4:14.84) și 800 m (1:57.74). În proba de înălțime, Andra Cojocaru (CSS Bacău) s-a clasat pe cea de-a treia treaptă a podiumului, cu o săritură de 1.58 m.