Patru medalii pentru atleții băcăuani la Campionatele Naționale Școlare

La finele săptămânii trecute, la București, au avut loc Campionatele Naționale Școlare de atletism, competiție la care au participat 501 atleți, 198 de fete și 303 băieți. Cea mai bună performanță a atleților băcăuani a fost reușită de Bianca-Maria Budăeș (foto stânga, Colegiul Național Pedagogic ”Ștefan Cel Mare” Bacău), care a câștigat titlul național în proba feminină de 3000 metri obstacole, cu timpul de 11:17.00. Pe treapta a doua a podiumului s-a clasat Diana Bursuc (Colegiul Național Pedagogic ”Ștefan Cel Mare” Bacău) în proba de aruncarea greutății, cu o performanță de 12.49 metri. Tot pe locul al doilea s-a clasat și Alexandra Aichimoaei (foto dreapta, Colegiul Sportiv ”Nadia Comăneci” Onești), în proba de 10 km. marș, cu timpul de 54:37.76. Băieții au cucerit și ei o medalie de bronz, prin Vlad Costraș (Colegiul Național Pedagogic ”Ștefan Cel Mare” Bacău), în proba de 400 metri garduri, cu timpul de 57.09.