Cimos Koper a câștigat Cupa Challenge

Formația slovenă RK Cimos Koper a câștigat Cupa Challenge la handbal masculin, impunându-se în ultimul act al competiției în fața portughezilor de la Benfica Lisabona. După ce, în turul disputat în capitala Portugaliei, prima manșă a finalei s-a încheiat la egalitate, 27-27, Cimos Koper s-a impus în returul de pe teren propriu, disputat duminică, 22 mai, cu 31-27.
Este al doilea sezon consecutiv când Știința Municipal Dedeman Bacău este eliminată de deținătoarea trofeului, după ce, anul trecut, băcăuanii au pierdut în sferturi în fața portughezilor de la Sporting Lisabona.
Interesant e faptul că, în cazul în care Știința ar reuși să obțină o calificare pe ultima turnantă în ediția viitoare a Cupei Cupelor, echipa băcăuană ar putea da din nou peste Cimos, dacă slovenii pierd la scor meciul decisiv din ultima etapă a campionatului, la Gorenje Velenje.