Selecționata U 16 Bacău a trecut prin mari emoții în returul sferturilor de finală cu selecționata Brașovului, deși băcăuanii câștigaseră în tur, în deplasare, cu 1-0. Ștefan Apostol atrăsese atenția că accederea în semifinale nu era jucată și a avut dreptate. Băcăuanii au dominat teritorial partida, au irosit și câteva ocazii, dar cei care au înscris au fost oaspeții. În minutul 63, Gavril a expediat o centrare șutată, Dumbravă a preluat precis și a șutat la colțul lung, de la 10 metri lateral stânga.
Cum după cele două manșe s-a înregistrat o egalitate perfectă, s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare. Primii au executat brașovenii, iar Petrariu a apărat șutul lui Sălceanu. A urmat apoi o suită de 7 transformări, realizate de Pavel, Ghițun, R. Gheorghe, Jacab, Țupală, Dumbravă și Artenie. Cea de-a cincea lovitură a oaspeților a fost executată de Gavril (foto), iar portarul băcăuan Răzvan Petrariu a devenit eroul meciului, izbutind să pareze și să-și ducă echipa în semifinale.

U 16 Bacău: Petrariu – D. Filip, Pavel, Popa, Avram – Scânteie (54 Artenie), Cl. Filip, R. Gheorghe, Dănilă – Lupu (66 Țupală), Măcălău.
U 16 Brașov: Nițu – Enuța, Bărdiță (80+2 Ardeleanu), Jacab, Barna – Musteață (52 Franbulea), Ghițun, Popică (60 Gavril), Dumbravă – Toma (60 Sălceanu), Călin.
În următoarele două duminici, Bacăul va juca semfinalele cu selecționata Bucureștiului, primul meci în deplasare.

3 comentarii la „Calificare dramatică, deci frumoasă: U 16 Bacău – U 16 Brașov 4-4 (0-0, 0-1), după executarea penalty-urilor”