Gogu Munteanu: ”Consider că scorul este prea dur”

În pofida înfrângerii la scor de forfait, antrenorul Aerostarului s-a arătat satisfăcut de evoluția elevilor săi: ”Sunt mulțumit de jocul echipei de astăzi comparativ cu alte meciuri, tinerețea echipei spunându-și din nou cuvântul. Diferența s-a produs în urma schimbărilor pe care noi le-am efectuat iar rezultatul înregistrat la final consider că este unul prea dur pentru jocul de astăzi. Se vede o evoluție în jocul echipei, iar eu ca antrenor sunt mulțumit de acest lucru. Vom continua ca și până acum promovarea jucătorilor tineri, în etapele următoare urmând să apară alți tineri.”

Antrenorul Aerostarului a ținut să explice și schimbarea lui Cojocaru din minutul 76, la 0-1: ”Am făcut o schimare în a doua repriză, când am crezut că introducerea unui jucător mai tânăr în locul unuia mai valoros va ajuta echipa. S-a dovedit contrariul, comițându-se acel penalty care practic a turnat plumb în ghete jucătorilor mei.” De asemenea, Gogu Munteanu a ținut să mai facă o precizare: ”Eu vă spun că toate meciurile echipei noastre s-au jucat pe teren, atât ambele din tur cât și cea de astăzi. Astâzi însă, la 1-0 pentru gazde, am crezut de cuviință că putem forța, astfel că am făcut acea schimbare. Și meciul cu FCM Bacău se va juca pe teren. Dacă voi pierde, voi pierde!”