Victorie în deplasare pentru ØIF Arendal

Viitoarea adversară a Științei Municipal Dedeman Bacău în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin a câștigat partida de campionat disputată sâmbătă în deplasare. ØIF Arendal a evoluat pe terenul ultimei clasate, Valerenga, impunându-se cu 25-19 după ce, la pauză, gazdele conduceau cu 12-9! Cel mai bun jucător al celor din Arendal a fost căpitanul André Marius Jørgensen, care a înscris de 14 ori, celelalte goluri ale oaspeților fiind marcate de Sondre Paulsen (3), Håvard Augensen (3), Knut Martin Johnsen (2), Terje Østerhus (1), Knut-Inge Jørgensen (1) și David Andre Rui (1). ØIF Arendal a acumulat 24 de puncte și se află în continuare pe locul 4 în prima ligă norvegiană, care se întrerupe până pe 16 martie, când viitoarea adversară a Științei va juca acasă cu a doua clasată, Elverum.