ȘTIINȚA „ROLEX” BACĂU: Știința MD Bacău – RK Rudar Pljevlja 40-15 (21-9)

Știința Municipal Dedeman Bacău a trecut din nou în sferturile de finală ale Cupei Challenge, de data aceasta după o evoluție entuziasmantă în fața muntenegrenilor de la Rudar Pljevlja. Handbaliștii băcăuani au funcționat sâmbătă seara precum un ceas elvețian, au menținut un tempo ridicat din primul până în ultimul minut, zăpăcindu-i pe bieții muntenegreni, care au lăsat în multe momente impresia că nu știu pe ce lume se află.
Practic, toată echipa băcăuană a fost la superlativ, începând cu portarii Răducu Tamaș și Shota Tevzadze, care au strâns 19 intervenții, și terminând cu inimosul Adrian Sipos care, pe lângă calitățile de apărător de fier, a demonstrat și virtuți de pasator și chiar de finalizator. Trebuie, însă, remarcat debutul în cupele europene al lui Ionuț Ramba, tânărul inter stânga al Științei răsplătind încrederea antrenorului, care l-a titularizat, cu 7 goluri (4 în primele 12 minute!) marcate și o prestație excelentă.
Despre joc nu sunt prea multe de spus la acest scor, decât că băcăuanilor le-a ieșit aproape totul, inclusiv câteva faze spectaculoase cu dedicație pentru senzaționalul public din Bacău. Iar dacă se vor găsi cârcotași care să invoce valoarea scăzută a adversarilor, trebuie spus că evoluția fără cusur a Științei i-a făcut pe muntenegreni să pară rătăciți pe parchetul Sălii sporturilor din Bacău. Meci perfect, victorie superbă, rămâne de văzut mărțișorul pe care-l vor primi băcăuanii marți, la tragerea la sorți a sferturilor.

BACĂU – Sala sporturilor. Spectatori: 1.200. Arbitri: Dzmitry Nabokau, Sergei Kulik (Belarus). 7 metri: Știința 4 (4), Rudar 4 (3). 2.min: Rudar 8 min., Știința 8 min.

Evoluția scorului: 4-1 (6), 8-5 (11), 13-6 (18), 19-7 (26), 21-9 (pauză), 24-10 (36), 28-11 (42), 32-12 (48), 37-13 (55), 40-15 (final).

ȘTIINȚA: Tamaș (10 interv.), Tevzadze (9 interv.), Bondar 8, Ramba 7, Rotaru 5, Ghiță 4, Grieze 4, Păunică 3, G. Bujor 3, Manea 2, Gurkovsky 1, Iancu 1, Sipos 1, Dospinescu 1. Antrenor: Gabriel Armanu.

RUDAR: Anđelić (3 interv.), Simonović (3 interv.), Kovačević 5, Koćalo 4, Grujičić 3, Kaluđerović 2, Milić 1, Lacmanović , Matović, Masković, Sošić. Antrenor: Milenko Grujičić.

Un comentariu la „ȘTIINȚA „ROLEX” BACĂU: Știința MD Bacău – RK Rudar Pljevlja 40-15 (21-9)”

1. BRAVO, BAIETI !!! Succes mult miercuri, nu mai aveti voie sa faceti pasi gresiti in campionat, altfel e pacat de victoria impotriva Odorheiului.