Recital în Muntenegru: RK Rudar Pljevlja – Ştiinţa MD Bacău 22-31 (11-12)

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a reuşit o victorie categorică în manşa tur a optimilor de finală ale Challenge Cup, învingând în deplasare echipa muntenegreană RK Rudar Pljevlja cu 31-22.
Băcăuanii au început mai greoi, înscriind doar 3 goluri în primul sfert de oră, iar după aceea gazdele au condus chiar cu 8-6, scor la care Gabriel Armanu a solicitat time-out. A fost o decizie de bun augur, fiindcă Ştiinţa a trecut la conducere, încheind prima repriză cu un avantaj minim.
În cea de-a doua repriză, gazdele nu au mai rezistat din punct de vedere fizic, la 14-15, au rămas în inferioritate numerică, băcăuanii au punctat de două ori consecutiv şi de aici s-a rupt totul pentru RK Rudar. În ultimul sfert de oră, Ştiinţa s-a apărat excelent şi s-a desprins puţin câte puţin, cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabela de marcaj fiind de 10 goluri.
Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău obţine, aşadar, o victorie fără drept de apel la Pljelvlja şi este ca şi calificată în sferturile de finală ale competiţiei. Bacăul Sportiv îi mulţumeşte călduros managerului Dorel Sanie, omul datorită căruia suporterii băcăuani au fost la curent cu evoluţia scorului în partida din Muntenegru.

PLJEVLJA – Hall Ada. Spectatori: 1.000. Arbitri: Boris Mandak şi Mario Rudinski (Slovacia). Aruncări de la 7 metri: Rudar 3 (3), Ştiinţa 3 (2). 2.min: Rudar 8 minute, Ştiinţa 8 minute. Cartonaş roşu: 3×2 Sipos în min. 33.

RK RUDAR: Anđelić (9 interv.), Simonović (2 int.) – Grujičić 3, Lacmanović 3, Matović, Purić, Kovačević 6 (3), Crnogorac, Sošić 3, Milić 1, Kaluđerović 2, Koćalo 3.

ŞTIINŢA: Tamaş, Tevzadze – Rotaru 5, M. Bondar 5 (1) Ghiţă 4, Păunică 4, Moskalenko 4 (1), Grieze 3, Gurkovsky 2, Iancu 1, Dospinescu 1, Manea 1, G. Bujor 1, Sipos.

Foto şi caseta tehnică: Milos Pavicevic (Pljevlja)

2 comentarii la „Recital în Muntenegru: RK Rudar Pljevlja – Ştiinţa MD Bacău 22-31 (11-12)”