Derby ratat total: HCF Piatra Neamţ – Ştiinţa Bacău 30-21 (12-8)

De bine ce tocmai reveniseră pe poziţia a doua a clasamentului, handbalistele de la Ştiinţa au căzut din nou pe 3, după înfrângerea usturătoare suferită la Piatra Neamţ. Lucrurile au mers bine pentru băcăuane doar până în minutul 9, când scorul era 4-4, după care elevele lui Ion Arsene au avut una din acele perioade de rătăcire, nereuşind să înscrie timp de 16 minute ! Colac peste pupăză, portăriţa Gârţu a văzut direct cartonaşul roşu în minutul 15, pentru o ieşire imprudentă la un contraatac al gazdelor. Deşi s-au apropiat la 4 goluri la pauză, handbalistele Ştiinţei au făcut o repriză secundă foarte slabă, nereuşind să valorifice nici situaţiile de superioritate numerică.

Marcatoare
HCF Piatra Neamţ: Stan 10, Ghidoarcă 6, Slavila 5, Sandu 3, Ciubotaru 3, Ştefan 3.
Ştiinţa: Matei 5, Chiper 4, Chelaru 3, Cîlici 3, Amoagdei 2, Ilişescu 2, Burghel 1, Blejuşcă 1.

Celelalte rezultate ale etapei: Activ Ploieşti – Spartac Bucureşti 35-17, CSM Slobozia – Rapid CFR Bucureşti 29-32 şi Univ. Târgovişte – CSM Ploieşti 22-38.