Final la limită: CSM UNIREA SLOBOZIA – ŞTIINŢA BACĂU 27-25 (16-8)

Slobozia a început meciul în forţă, surprinzându-şi adversarul care, asfel încolţit, a prestat în startul primei părţi un joc presărat cu greşeli atât în atac, cât şi în apărare. Scorul era 5-1 pentru gazde în min. 10, moment în care Bacăul a reuşit primul gol din acţiune. Slobozia a continuat iureşul către poarta adeversă, beneficiind pe spate de o apărare bine organizată şi de un portar, Andreea Nica, aflat în zi de graţie. Astfel, echipa moldavă a trebuit să intre la cabine, după primele 30 de minute, cu un handicap nerevosimil de 8 goluri, care nu i-ar mai fi dat speranţe de victorie nici celui mai optimist suporter băcăuan. A sperat, totuşi, într-un rezultat pozitiv antrenorul Ştiinţei, care şi-a îndemnat la pauză elevele să lupte până la capăt. Şi aşa au şi făcut. În a doua repriză, pe teren a intrat o altfel de echipă a Bacăului, mult mai determinată şi mai lucidă. Gol cu gol, Ştiinţa a recuperat terenul pierdut în prima parte, tabela arătând cu 10 minute înainte de final 24-21 pentru Slobozia. Slobozencele s-au distanţat la 26-21, moment în care Bacăul a izbutit 4 goluri consecutive, care au redus pentru un moment la tăcere întregul public. Cu un ultim efort, pivotul ialomiţencelor, Simona Balcan, s-a opus dezastrului şi, în ultimul minut de joc, a adus victoria pentru elevele lui Marian Simion. Scor final 27-25 pentru CSM UNIREA SLOBOZIA, care trece pe locul 2, făcând tot mai palpitant un campionat din care mai sunt multe episoade de urmărit.

Marcatoare
CSM UNIREA SLOBOZIA: Băeşu 7 goluri, Goanţă 6, Balcan 4, Leahu 4, Ştefan 4, Simion 2. Antrenor: Marian Simion
ŞTIINŢA BACĂU: Chiper 9, Matei 7, Niga 4, Amoagdei 4, Burghel 1. Antrenor: Ion Arsene.
Arbitri: Vasile Pavel şi Marian State (Buzău).