Au început anul cu o înfrângere: Știința Bacău-HCM Roman 18-30 (13-15)

Handbalistele de la Știința au pierdut marţi primul amical al anului disputat în Sala Sporturilor, în fața celor de la HCM Roman. Amicalul, desfășurat pe durata a 75 de minute, le-a permis celor doi antrenori să ruleze loturile pe care le au la dispoziție. Dacă la pauză scorul era unul strâns (13-15), cea de-a doua repriză a fost un galop de sănătate pentru handbalistele antrenate de Cornel Bădulescu, acestea marcând șase goluri consecutiv. În repriza suplimentară cele două echipe au terminat la egalitate, scor 5-5.
Acest amical are toate șansele să fie singurul din acest an pe care „studentele” îl dispută înaintea returului, programat să înceapă pe 16 ianuarie. Aceasta, fiindcă handbalistele de la Roman reiau campionatul pe 9 ianuarie, iar cu handbalistele de la HCF Piatra Neamț se vor întâlni în etapa a treia a Diviziei A, cele două echipe reprezentând singurele alternative din zonă.