Sens „Unic”: Ştiinţa Municipal Bacău – Unic Piatra Neamţ 2:3 (25-17, 21-25, 20-25, 25-16, 6-15)

Unic Piatra Neamţ s-a impus pe merit în derby-ul cu Ştiinţa Municipal Bacău, la capătul unui joc în care voleibalistele băcăuane au oferit un veritabil festival de greşeli. Probabil că şi meciul de cupă de acum o lună, coroborat cu un prim set adjudecat destul de lejer, au indus în subconştientul echipei gazdă că meciul cu pietrencele va fi doar o formalitate. S-a văzut că n-a fost deloc aşa, oaspetele au revenit şi au câştigat următoarele două seturi şi, chiar dacă elevele lui Florin Grapă au egalat la seturi, se vedea că Unic e favorită la tie-break. Şi din păcate aşa a şi fost, la 1-2, un blocaj la Iosef, urmat de un atac în aut al Georgianei Anghel-Faleş, au oferit posibilitatea oaspetelor să se desprindă, băcăuanele au fost de nerecunoscut, iar Unicul şi-a adjudecat ultimul set de o manieră categorică. E de-ajuns să spunem că, din cele 6 puncte făcute în tie-break de Ştiinţa, jumătate s-au datorat serviciilor expediate în afara terenului de adversare.
Ştiinţa Municipal Bacău suferă, aşadar, prima înfrângere a sezonului şi este egalată la puncte de Unic (13), ambele fiind la două lungimi distanţă de lidera Tomis Constanţa.