Ciprian Panait: „Am fost fraierii fraierilor că am pierdut la Suceava”

După o pauză de două etape, Sport Club Bacău a revenit cu o victorie concludentă, 5-1 în deplasarea de la Târgu Neamţ, golurile băcăuanilor fiind realizate de Ungureanu (min. 26, 27 şi 64), Drăgan (min. 71) şi Roncea (min. 88). Despre partida de la Târgu Neamţ, antrenorul Ciprian Panait ne-a declarat: „După cum era normal, am început crispat, deoarece stăm de trei săptămâni şi această pauză venită într-un moment când echipa era în vârf de formă a făcut să ne ieşim puţin din ritm. După 10-12 minute, am început să controlăm meciul, cu jocul nostru de posesie, cu mişcare multă, cu un pressing agresiv datorită căruia am câştigat foarte multe mingi în apropierea porţii adverse. La pauză a fost 2-0, după un joc care a fost la discreţia noastră, noi neavând niciun fel de probleme din niciun punct de vedere. Am ieşit de la cabine decişi să continuăm la fel şi fără să luăm gol. Din păcate, sunt dezamăgit că am luat gol dintr-o lovitură liberă de la 25-30 de metri uşor lateral dreapta, probabil că şi din cauza soarelui, a fost o minge extrem de uşoară şi îmi pare foarte rău pentru acest gol. Imediat după aceea, am accelerat, am continuat să dominăm, iar golurile au venit normal, pe dominarea noastră şi pe jocul foarte bun al echipei. Nu pot să fac remarcări, pentru că toţi au jucat foarte bine, inclusiv cei care au intrat pe parcurs. Mă bucur pentru cei care au înscris, pentru Drăgan, care trecea printr-o pasă mai puţin mai bună, dar şi pentru Ungureanu şi Roncea. Mă bucur pentru echipă, care a făcut un joc foarte bun, jucătorii au dat dovadă de caracter şi asta s-a văzut în teren.”
Ciprian Panait a aflat celelalte rezultate ale etapei de la Bacăul Sportiv şi, în momentul în care a aflat despre înfrângerea formaţiei Rapid CFR Suceava la Piatra Neamţ, a izbucnit: „Deci încă o dată s-a demonstrat că am fost fraierii fraierilor că am pierdut la Suceava, la o echipă care n-a mai bătut pe nimeni în afară de noi.”