Diana Chelaru, vicecampioană mondială la sol !

Gimnasta oneşteancă Diana Chelaru a obţinut o performanţă de excepţie la Campionatele Mondiale de la Rotterdam. Deşi a luat startul din postura de cea mai tânără participantă în finala de la sol, nefiind cotată cu şanse la o clasare pe podium, tânăra gimnastă de la CSM Oneşti a avut o evoluţie excelentă, primind nota 14.766. Cu acest punctaj, Diana Chelaru s-a clasat pe locul al doilea, la egalitate cu rusoaica Aliya Mustafina, titlul mondial la acest aparat fiind cucerit de australianca Lauren Mitchell, cu 14.833.
A fost cea de-a doua medalie cucerită de delegaţia României la Rotterdam, după aurul Anei Porgras din finala de la bârnă.