Egal dramatic: Rapid CFR Bucureşti – Ştiinţa Bacău 28-28 (14-16)

Ştiinţa Bacău a terminat neînvinsă derby-ul etapei a VI-a a Diviziei A la handbal feminin, disputat duminică dimineaţă în sala „Rapid” din capitală. Handbalistele băcăuane au controlat în cea mai mare parte disputa dar, începutul slab de repriză secundă, când n-au marcat timp de 10 minute şi prestaţia lamentabilă a arbitrilor vâlceni Dănuleţ şi Iordache, au făcut ca partida să se încheie la egalitate.
„Un egal mai amar decât o înfrângere”, astfel a sintetizat antrenorul băcăuan Ion Arsene deznodământul partidei cu Rapid CFR Bucureşti.
Pentru Ştiinţa Bacău au înscris: Burghel 9, Chiper 6, Matei 5, Vântu 4, Ilişescu 2 şi Chelaru 2.
Evoluţia scorului: 6-6 (15), 7-9 (21), 10-14 (26), 14-16 (pauză), 17-16 (38), 21-24 (48), 24-26 (51), 26-27 (55), 28-28 (FINAL).