Debut cu dreptul: Ştiinţa Bacău – Dacia Buzău 3:1 (18, -24, 13, 24)

Echipa de volei masculin Ştiinţa Bacău a debutat cu o victorie în noua ediţie a Diviziei A2, la finalul căreia sperăm să consemnăm revenirea ei în eşalonul de elită. Adversară în partida de sâmbătă i-a fost o echipă proaspăt retrogradată din prima ligă, Dacia Buzău, în faţa căreia au obţinut trei puncte valoroase.
După un prim set pe care l-au controlat în totalitate, băcăuanii s-au impus la 18 (3-2, 12-8, 19-13, 25-18). În cel de-al doilea set, oaspeţii au revenit şi au izbutit să câştige în prelungiri (2-4, 9-9, 16-15, 19-20, 23-21, 24-26). Setul al treilea a fost practic fără istoric: 3-0, 8-4, 15-7, 19-10, 25-13. Ştiinţa a izbutit să obţină trei puncte, încheind partida în patru seturi, după un ultim set foarte echilibrat: 2-3, 7-10, 15-15, 20-20, 22-24, 26-24.
Ştiinţa: Martin, Marciu, R. Lazăr, Ghencioiu, Drăgan, Stănoiu. Libero – Iagăru. Au mai jucat: Ţurcanu, Cartacuzencu, Popescu. Antrenor: Cornel Păduraru.