Victorie la pas: Ştiinţa Municipal Bacău – CSM Bucureşti 3:0 (9, 11, 16)

Conform aşteptărilor, Ştiinţa Municipal Bacău şi-a trecut în cont primele 3 puncte din ediţia 2010-2011 a Diviziei A1 la volei feminin. Adversarele băcăuancelor, nou-promovate şi rămase fără antrenor cu câteva zile înaintea debutului campionatului, au avut mari probleme la preluările din serviciu şi nu numai, diferenţa de valoare dintre cele două combatante fiind covârşitoare în favoarea gazdelor.
De altfel, în debutul meciului, pe serviciul Ramonei Elisei, Ştiinţa a punctat de 11 ori consecutiv, Ştiinţa câştigând primul set la 9. În cel de-al doilea set, bucureştencele au avut o tresărire, apropiindu-se la un punct de adversare (7-8), însă de aici elevele lui Florin Grapă s-au desprins uşor-uşor, impunându-se cu 25-11.
Cel de-al treilea set a fost şi cel mai disputat, pe fondul relaxării voleibalistelor băcăuance, fapt care l-a enervat pe antrenorul principal al Ştiinţei. La primul time-out tehnic, oaspetele conduceau cu 8-5, după care gazdele au punctat de 7 ori consecutiv, adjudecându-şi în cele din urmă ultimul set la 16.
ŞTIINŢA: Iosef (Purice), Herlea, Bunea, Anghel (Lupu), Elisei (Truţă), Polishchuk. Libero – Manu. Antrenori: Florin Grapă şi Melu Manta.
CSM BUCUREŞTI: Răducă (Tudosie), Grigoriu, Zhernova, Judea, Trach (Vieriu), Melu (Vrânceanu). Libero: Ispas. Antrenor: Claudia Coiculescu.

Iată şi celelalte rezultate ale primei etape: Unic Piatra Neamţ – Dinamo Romprest Bucureşti 3:2, Penicilina Iaşi – CSM Lugoj 1:3, Pro Volei Botoşani – Tomis Constanţa 0:3, SCMU Craiova – U Cluj 3:0 şi CSU Medicina Tg. Mureş – CSM Sibiu 3:1.