S-au supărat: Ştiinţa MD Bacău – Minaur Baia Mare 37-24 (22-8)

După cele două înfrângeri consecutive din prima zi a Memorialului „Mihai Mironiuc”, handbaliştii de la Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău au izbutit primul succes, la o diferenţă confortabilă. E-adevărat că victoria a fost obţinută în faţa unui adversar modest, Minaur Baia Mare, dar maniera categorică în care s-au impus băcăuanii este cumva încurajatoare.
Ştiinţa s-a aflat la conducere din primul până în ultimul minut, au avut 14 goluri avans la pauză, diferenţa maximă înregistrată fiind de 17 goluri (31-14, 33-16).
Vineri după-amiază, însă, băcăuanii vor avea un meci tare, cu U Translivania Cluj, formaţie care a demonstrat o formă foarte bună în turneul de la Suceava.
Vom reveni cu amănunte şi declaraţii pe marginea meciului cu Minaur.