Aerostar Bacău a izbutit să obţină o victorie categorică în derby-ul local cu FC Willy, după o primă repriză fără goluri şi după un al doilea mitan debordant. „Aviatorii” s-au impus cu 4-0, prin golurile reuşite de Gândulescu (2), Varea şi Carp.
FCM „Pambac” a primit vizita liderei seriei, CF Brăila. formaţie care şi-a adus la Oneşti şi arbitrii, care şi-au făcut treaba, facilitându-le brăilenilor o victorie mincinoasă pe final de meci, cu 1-0, în urma unei lovituri libere inventate de arbitrul gălăţean Marius Bocăneală. De menţionat că oneşteneilor le-a fost anulat şi un gol valabil, astfel încât formţia lui Costel Câmpeanu a devenit una din protagonistele luptei pentru evitarea retrogradării.
Celelalte rezultate ale etapei a XXX-a: Poli II Iaşi – Dunărea II Galaţi 3-0 (oaspeţii s-au prezentat fără legitimaţiile de joc), Sporting Club II vaslui – Ceahlăul II P. Neamţ 2-3, Politehnica Galaţi – CSM Paşcani 0-4, Municipal Petrotub Roman – Cetatea Tg. Neamţ 2-0, CSM Focşani – CS Panciu 2-0 şi CS Gura Humorului – Oţelul II Galaţi 0-3 (gazdele s-au retras din campionat).

2 comentarii la „Fotbal, Liga a III-a: Aerostar mai face un pas spre salvare, Oneştiul furată de arbitri”

1. Bai cum naiba ne-am adus noi arbitrii in repriza a 2-a nu ati jucat nimic, mars la tuns oile ba.Si noi a avut un gol anulat

2. ofticosi ..voi chiar nu puteti accepta o infrangere si veniti cu inventii din astea penibile? ne-am adus arbitrii?! bai , nu avem nevoie de arbitrii ca sa promovam..in tur v-am dat 8, tot arbitrii au fost de vina? pe descultii din panciu i-am spulberat in meciul direct desi am avut noi niste goluri anulate si un penalty neacordat..sa ziceti mersi ca v-a permis federatia sa faceti mutarea bacau-onesti in iarna, lucru ce nu ar fi acceptat in orice alt campionat