În seara asta, Ştiinţa a fost steaua ! (ŞTIINŢA BACĂU – STEAUA 32-30)

Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a mai făcut un pas în drumul spre îndeplinirea obiectivului acestui sezon, izbutind o victorie muncită şi absolut meritată în faţa semifinalistei Cupei Cupelor, Steaua MFA Bucureşti. Iar dacă partida a fost echilibrată până la final, acest lucru se datorează exclusiv evoluţiei senzaţionale a portarului stelist Obrad Ivezic.
De altfel, exceptând primele 4 minute, când oaspeţii au condus pe tabela de marcaj, formaţia băcăuană a fost la timona partidei, conducând în anumite momente chiar şi la patru goluri. Au mai existat şi sincope în jocul Ştiinţei, cum ar fi luarea la ţintă a lui Ivezic sau câteva goluri uşor primite de pe pivot, dar una peste alta elevii lui Gabriel Armanu şi-au făcut treaba cu conştiinciozitate şi devotament, revenind acolo unde le este locul, adică pe podiumul Ligii Naţionale.
De cealaltă parte, în afara lui Ivezic, am remarcat starea excesivă de nervozitate din tabăra stelistă, circul ieftin făcut pe margine de preşedintele Cazacu şi de antrenorii Rudic şi Mihăilă, dar şi încăierarea de pe final dintre Georgescu şi Stavrositu.
Evoluţia scorului: 2-3 (min. 4), 5-4 (min. 10), 10-7 (min. 18), 13-9 (min. 23), 15-12 (pauză), 16-16 (min. 34), 21-19 (min. 39), 26-23 (min. 45), 27-26 (min. 50), 29-28 (min. 57), 32-30 (final).
ŞTIINŢA: Tevzadze (9 interv.) – Bondar (11 goluri), Moskalenko (5), Gurkovsky (5), Iacob (4), Rotaru (3), Onyejekwe (3), Prachar (1), Păunică, Ghiţă. Antrenor: Gabriel Armanu.
STEAUA: Ivezic (25 interv.), Cenuşă – Cian (5), Vujadinovic (5), Novanc (5), Georgescu (4), Savenco (2), Stamate (2), Dinescu (2), Răpciugă (2), Manea (1), Săulescu (1), Stavrositu (1), Rudic. Antrenor: Bozo Rudic.
Arbitri: Valentin Călina (Piteşti) şi Claudiu Belean (Tg. Mureş)

Un comentariu la „În seara asta, Ştiinţa a fost steaua ! (ŞTIINŢA BACĂU – STEAUA 32-30)”