Fotbal, Liga a III-a: Oneştiul cu ratările, Iaşiul cu golurile (Politehnica II Iaşi – FCM „Pambac” Oneşti 4-1)

Etapa a 23-a a Ligii a III-a la fotbal i-a găsit pe fotbaliştii antrenaţi de Costel Câmpeanu la Iaşi, acolo unde au dat piept cu satelitul prim-divizionarei Politehnica. Gazdele s-au impus categoric, 4-1, dar asta pe fondul ratărilor exasperante ale oneştenilor, după cum cu năduf ne-a relatat antrenorul acestei echipe.
„Am luat golurile pe nişte greşeli copilăreşti şi am mai avut şi vreo cinci-şase ocazii foarte mari de gol pe care nu le-am valorificat iar cum în fotbal ocaziile se răzbună, ieşenii ne-au prins şi ne-au taxat. Am avut situaţii de gol la toate scorurile, dar n-am marcat decât la 0-4. La acelaşi număr de ocazii, ei au marcat de patru ori iar noi doar o dată, de-aici şi rezultatul final,” a declarat Costel Câmpeanu pentru bacaulsportiv.ro.
FCM „Pambac” Oneşti a jucat în următoarea alcătuire: Paşcu – Dornescu, Andreiu, Hanga, Vameşu – A. Borcescu, Bărcănescu, Sascău, Furtună – Grama, Câmpanu. Au mai evoluat: Cr. Borcescu, Petrea şi Ştirbu.
Pentru gazde au înscris Lamine (minutele 29 şi 54), Şchiopu (min. 42) şi Caragea (min. 64), unicul gol al oneştenilor fiind realizat de Cr. Borcescu, în minutul 89.
În etapa viitoare, FCM „Pambac” Oneşti va juca, pe teren propriu, în compania Dunării II Galaţi.