Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a pierdut prima manşă din sferturile Challenge Cup, cu Sporting Lisabona, meci care v-a fost oferit în direct de Bacăul Sportiv.
După o primă repriză bună, pe care au controlat-o în cea mai mare parte, băcăuanii au început catastrofal mitanul secund, gazdele înscriind de cinci ori consecutiv. Scorul a luat chiar proporţii îngrijorătoare, până la 26-17, dar ai noştri au revenit pe final şi au mai redus din diferenţă, păstrând intacte şansele de calificare în semifinale.
Cel mai bun jucător de pe teren a fost extrema stângă a portughezilor, Pedro Solha, autor a 14 goluri, şi să sperăm că jucătorii noştri vor găsi soluţii pentru a-l anihila în jocul retur de sâmbătă, 3 aprilie.
MARCATORI:
SPORTING: Pedro Solha (12), Portela (5), Magalhaes (4), Joao Pinto (4), Galambas (2), Petric (2), Lesjak (1).
ŞTIINŢA: Iacob (7), Bondar (4), Gurkovsky (3), Moskalenko (4), Ghiţă (2), Onyejekwe (2), Păunică (2).

Returul va avea loc sâmbătă, 3 aprilie, de la ora 13.30, în Sala sporturilor din Bacău.

10 comentarii la „Handbal, Challenge Cup: CALIFICAREA SE DECIDE LA BACĂU (SPORTING LISABONA – ŞTIINŢA BACĂU 30-24)”

1. Felicitari d-le Costin pentru pentru ca ne-ati oferit posibilitatea de a vedea meciul live.
    Baietii vor castiga meciul in Bacau si se vor califica pentru urmatoarea etapa.
    Nu trebuie sa fim suparati pentru rezultatul de azi, acest rezultat reflecta nivelul handbalului de la noi din tara.
    Au aut parte de o experienta inedita si sunt sigura ca si-au invatat lectia pentru meciul retur.
    Tot respectul pentru baieti si pentru handbalul bacauan.

2. aba,esti cumva prietena lui tamas?acum dupa un meci v-ati trezit sa-l criticati pe shota?si daca nu ma insel prima repriza a aparat chiar bine.am impresia ca sunteti multi prieteni ai balerinei care sta pe banca.a-ti uitat meciul cu hcm,odorhei si multe altele in care fara shota eram total depasiti?

3. Vezi p l la Odorhei cine a aparat si cine a luat rosu.La TM cine a aparat si cine a luat rosu.Citeste presa.Esti fan mosu…….

4. cred ca nu stiti ce vorbiti…uitat-va pe frh si vedeti cate mingi a scos shota la odorhei.ca sa nu mai zic de meciul cu hcm.voi poate va uitati la buzau cu bacau si-l vedeti pe shota in poarta.vedeti ca ala e calu”.treziti-va ba.nu mai luati apararea unor cunostinte,in dauna celor mai buni

5. vasile tu cred ca prima repriza de la sporting te-ai uitat la dinamo si l-ai vazut pe dolha.cum poti sa spui ca prima minge s-a lovit de el in min 59.dar prima repriza cine a stat in poarta.hai bafta….forta Stiinta