Au pierdut pe mâna lor : ŞTIINŢA BACĂU – CSU METAL GALAŢI 1:3 (-17, 18, -21, -23)

Studentele băcăuane au pierdut, pe teren propriu, derby-ul ultimei etape a sezonului regulat, în faţa campioanei CSU Metal Galaţi şi vor intra în Final Four cu zero victorii.
După cum se aştepta toată lumea, greva gălăţencelor a încetat subit şi campioana a venit la Bacău cu toate vedetele. Oaspetele au început în forţă şi au dominat clar primul set, mai ales datorită blocajelor, dar şi atacurilor devastatoare ale Olgăi Tocko. Evoluţia scorului: 2-4, 4-11, 7-12, 9-16, 11-20, 17-25.
Cel de-al doilea set începuse sub aceleaşi auspicii, ca oaspetele la conducere, 1-3, dar pe serviciul Georgianei Anghel, băcăuancele au punctat de opt ori consecutiv, cu Herlea excelentă la blocaj. Oaspetele au izbutit, însă, să revină, au luat chiar conducerea, 14-15, însă elevele lui Florin Grapă au revenit, au blocat perfect atacurile adversarelor şi au câştigat setul la 18.
Sub euforia câştigării setului precedent, jucătoarele gazdelor au început catastrofal setul 4, gălăţencele conducând la un moment dat cu 2-10! Cu toate acestea, studentele băcăuance au revenit spectaculos până la 18-19, dar au cedat pe finalul setului, la 21.
Setul 4 a fost controlat în cea mai mare parte de Ştiinţa şi, pe fondul greşelilor de preluare ale gălăţencelor, dar şi atacurilor extrem de precise ale Roxanei Iosef, gazdele conduceau la cel de-al doilea time-out tehnic cu 16-9 şi toată lumea se pregătea de tie-break.
Din păcate, finalurile de set se dovedesc a fi greu de gestionat de către studentele băcăuance, care au fost egalate la 21 şi au pierdut dramatic, la 23.
E-adevărat că experienţa superioară a campioanelor a făcut diferenţa, dar puţinii spectatori prezenţi au plecat cu un gust amar, al lui „se putea mai mult”. Poate săptămâna viitoare, în primul turneu de Final Four.
ŞTIINŢA BACĂU: Chivorchian, Iosef, Herlea, Anghel, Purice (Kovacici), Polishchuk. Libero – Manu. Antrenor: Florin Grapă.
CSU METAL GALAŢI: Onyejekwe (Brovinsek), Alajbeg (Mureşan), Trică, Tocko, Golubovici, Miclea. Libero: Cebic. Antrenor: Zoran Terzic.

Arbitri: Florin Dragomir şi Bogdan Stoica (Bucureşti.)