Atletism, CN de juniori I: Oneşteanca Cristina Negru a luat aurul la 3000 de metri, ştafeta de 4×2 tururi a SCM Bacău s-a clasat a doua

În cea de-a doua zi a Campionatelor Naţionale de Atletism indoor rezervate junorilor I, alergătoarea Cristina Negru (CSM Oneşti, antr. George Ardeleanu) s-a impus în proba de 3000 de metri, cu timpul de 9:57.79. Ea a fost urmată de Monica Mădălina Florea (CSS Sighişoara), în 9:59.65 şi de Iulia Alina Militaru (CSS Triumf Bucureşti), în 10:12.60.

Este cea de-a doua medalie cucerită de Cristina Negru la această ediţie a naţionalelor, după argintul obţinut ieri în proba de 1500 de metri.
Clubul SCM Bacău şi-a mai adăugat o medalie în palmares, datorită ştafetei de 4×2 tururi, care s-a clasat pe un meritoriu loc 2. Ştafeta băcăuană, alcătuită din George Baciu, Andrei Măriuţă, Vlad Vrânceanu şi Adrian Mutu, a fost cronometrată în 3:08.36, cu numai 21 de sutimi în urma câştigătoarei, LPS Cluj-Napoca.