Handbal feminin,Liga Naţională: U Jolidon Cluj – Ştiinţa Bacău 32-24 (13-11)

Ştiinţa Bacău a bifat o nouă înfrângere în drumul său ireversibil spre Divizia A. În prima repriză, deşi gazdele au fost la conducere în permanenţă, pe final băcăuancele au avut o serie de 5 goluri consecutive, care le-a permis să termine primele 30 de minute la numai două lungimi în urma adversarelor.
Ca de obicei, elevele lui Ion Arsene au terminat benzina în repriza secundă şi , după ce în minutul 37 se apropiaseră la numai un gol de clujence, în cele din urmă au pierdut, de data asta la o diferenţă rezonabilă.
Cele mai bune marcatoare ale băcăuancelor au fost Laura Chiper şi Marilena Burghel, ambele cu câte 7 goluri, în timp ce de la gazde Vintilă, Dincă şi Brânzan au marcat de câte 5 ori.
Evoluţia scorului: 2-1 (min. 4), 4-1 (min. 10), 11-4 (min.22), 13-8 (min. 26), 13-11 (pauză), 16-15 (min. 37), 20-15 (min. 43), 24-16 (min. 46), 29-19 (min. 53), 32-24 (final).
Celelalte rezultate ale etapei: Oţelul Galaţi – Cetate Deva 24-23 (12-11), Universitatea Reşiţa – Tomis Constanţa 25-25 (13-11), HCM Baia Mare – HCM Roman 27-19 (14-10), Rapid CFR Bucureşti – HCM Buzău 36-35 (17-19) şi HC Zalău – Rulmentul Braşov 32-24 (18-9). Meciul Oltchim Rm. Vâlcea – Dunărea Brăila va avea loc marţi, 16 martie.