Volei feminin, Divizia A1: Ştiinţa Bacău – U Cluj 3:0 (19,14,18)

Conform aşteptărilor, voleibalistele de la Ştiinţa Bacău n-au avut absolut nicio problemă în a-şi adjudeca victoria în faţa studentelor de la Cluj.
În primul set, un relativ echilibru s-a menţinut până la cel de-al doilea time-out tehnic (16-13), după care băcăuancele s-au desprins la 21-15 şi au câştigat la 19. În cel de-al doilea set, clujencele au început furtunos, au condus cu 5-3, dar elevele lui Florin Grapă au revenit şi au câştigat categoric, 25-14. În fine, ultimul set a fost controlat da capo al fine de gazde (4-2, 8-4, 16-11, 19-14), care au finalizat partida cu un 25-18.
De la gazde a lipsit libero-ul Manu, suplinită de Kovacic, Purice a fost în mare formă, iar mezina Pasnicu a avut o evoluţie notabilă.
ŞTIINŢA: Polishchuk, Iosef, Chivorchian, Purice, Truţă (Pasnicu), Herlea. Libero – Kovacic.
Odată cu această victorie, Ştiinţa îşi asigură calificarea în careul de aşi al campionatului cu două etape înainte de finalul sezonului regulat, în a cărui ultimă etapă vom vedea la Bacău un meci de gală, cu Metal Galaţi, peste două săptămâni.

2 comentarii la „Volei feminin, Divizia A1: Ştiinţa Bacău – U Cluj 3:0 (19,14,18)”