Atletism: Rezultatele înregistrate la Cupa Bistriţei

În ciuda unor păreri că ne-am afla la cea de-a 25-a ediţie a competiţiei, am numărat „băbeşte” şi am recalculat: ediţia din 2010 a celei mai vechi competiţii indoor din România a fost una istorică, într-un fel, dar are numărul 26. Asta, deoarece Sala de Atletism s-a prezentat pentru prima oară într-o altă „lenjerie”  faţă de cea primită la naştere, în 1984. Mai mult, noua suprafaţă este una de înaltă calitate, iar cei circa 350 de participanţi au fost mulţumiţi de competiţie şi de condiţii. Ca de obicei, Direcţia pentru Sport a Judeţului Bacău s-a pregătit bine pentru competiţia atletică ce îi este cea mai dragă. Iată, aşadar, rezultatele Cupei Bistriţei 2010:

Înălţime băieţi: 1. Mihai Anastasiu (Steaua Bucureşti) 2.13, 2. Emil Niţă (LPS Buzău) 2.05, 3. Tudor Petrariu (C.A. Roman) 1.94.

Înălţime fete: 1. Giorgiana Zarcan (CSM Bucureşti) 1.80 , 2. Alina Rotaru (Steaua Bucureşti) 1.75, 3. Andra Cojocaru (CSS Bacău) 1.50.

Greutate 4 kg. fete: 1. Ionela Vartolomei (CS Viitorul Vaslui-Dinamo) 12.22, 2. Mirela Lazăr (LPS Roman) 10.64, 3. Alexandra Stan (CS Petrom Ploieşti) 10.52.

Greutate 3 kg. fete: 1. Oana Tuvene (CS Unirea Focşani) 10.70, 2. Oana Pintilie (Ceahlăul P. Neamţ) 8.04, 3. Valentina Băjenaru (CS Petrom Ploieşti) 8.02.

Greutate 6 kg. băieţi: 1. George Bran (CSS Bacău) 14.59, 2. Vlad Voiculescu (CS Petrom Ploieşti) 13.51, 3. Paul Minică (LPS Roman) 13.13.

Greutate 5 kg. băieţi: 1. Cristinel Olaraşu (C.A Roman) 12.10, 2. Bogdan Niţă (C.A. Roman) 10.94, 3. Andrei Damian (C.A. Roman) 10.89.

Greutate 4 kg. băieţi: 1. George Zaharia (CSS Şcoala 3 Adjud) 10.40, 2. Dragoş Bărbuceanu (C.A. Roman) 10.25, 3. Cosmin Chiroagă (C.A. Roman) 9.40.

Lungime băieţi: 1. Tiberiu Ţălnăr (Steaua Bucureşti) 7.19, 2. Vlad Calfă (CSM Braşov) 6.89, 3. Cristian Cotovanu (CSS Ploieşti) 6.70.

Lungime fete: 1. Oana Popa (Ceahlăul P. Neamţ) 5.27, 2. Alexandra Niţă (Ceahlăul P. Neamţ) 5.17, 3. Alexandra Iliuţă (LPS Iaşi) 5.15.

60 metri feminin: 1. Alina Rotaru (Steaua Bucureşti) 7,84 s, 2. Ana Alungoaie (Clubul Atletic Roman) 7,96 s, 3. Ana Anghel (CSM 2007 Focşani) 8,31 s.

60 metri masculin: 1. Ionuţ Băcescu (CS Olimpia Bucureşti) 6,98 s, 2. Dănuţ Moldovan (CSS 4 Olimpia Bucureşti) 6,99 s, 3. Cosmin Mucedu (LPS Iaşi) 7,13 s.

1500 metri serii contratimp masculin: 1. Lucian Cheşcheş (CSM Bistriţa) 3:59.72, 2. Vasile Gheorghe (CSU Suceava) 4:00.25, 3. Rareş Roman (CSU Braşov) 4:07.44.

1500 metri serii contratimp feminin: 1. Ioana Doagă (CSM Piteşti) 4:26.60, 2. Cristina Negru (CSM Oneşti) 4:44.91, 3. Alexandra Ghiurcă (SCM Bacău) 4:46.54.

60 metri garduri seniori: 1. Ionuţ Pungă (CSM Bucureşti) 8.01, 2. Ioan Dima (SCM Bacău) 8.92, 3. Mihai Cârstea (SCM Bacău) 9.10.

400 metri masculin serii contratimp: 1. Andrei Trofin (LPS Suceava) 51.13, 2. Vlad Vrânceanu (CSS Bacău) 51.31, 3. Mircea Zanfirescu (CSU Braşov) 51.51.

400 metri feminin serii contratimp: 1. Mirela Lavric (LPS Vaslui-Dinamo Buc.) 58.82, 2. Ana Maria Zanfirescu (CSS Mediaş-CSU Braşov) 59.75, 3. Florina Rusu (CSM Giurgiu) 60.09.

4×200 metri băieţi serii contratimp: 1. CSS Ploieşti (C. Cotovanu, I. Dragomirică, D. Vlaicu, R. Ghanaat) 1:40.66, 2. Colegiul Tehnic „Constantin Istrati” Câmpina 1:42.27, 3. Colegiul Militar ” Ştefan cel Mare”  Câmpulung Moldovenesc 1:42.54.

60 metri garduri băieţi serii contratimp: 1. Răzvan Tomozei (LPS Iaşi) 8.53, 2. Alin Coţi (LPS Braşov) 8.56, 3. Vlad Costraş (Ştiinţa Bacău) 8.70.

200 metri băieţi serii contratimp: 1. Vlad Vrânceanu (CSS Bacău) 23.47, 2. Alexandru Lucanu (CSS Gura Humorului) 23.58, 3. Mirel Hurmuzache (LPS Iaşi) 23.82.

200 metri fete serii contratimp: 1. Ana Maria Zanfirescu (CSS Mediaş-CSU Braşov) 26.87, 2. Florina Rusu (CSM Giurgiu) 26.89, 3. Giorgiana Alungoaie (C.A. Roman) 27.27.

800 metri băieţi serii contratimp: 1. Vasile Gheorghe (CSU Suceava) 1:57.23, 2. Răzvan Andrei (Ceahlăul P. Neamţ) 1:57.80, 3. Andrei Trofin (LPS Suceava) 1:58.17.

800 metri fete serii contratimp: 1. Mirela Lavric (LPS Vaslui-Dinamo Buc.) 2:12.79, 2. Anca Bălănucă (CSU Suceava) 2:13.55, 3. Alexandra Ghiurcă (SCM Bacău) 2:19.33.

3000 metri fete serii contratimp: 1. Cristina Negru (CSM Oneşti) 10:19.08, 2. Giulia Dragomir (Ceahlăul P. Neamţ) 10:21.28, 3. Petronela Coci (LPS Buzău) 10:48.42.

3000 metri băieţi serii contratimp: 1. Lucian Cheşcheş (CSM Bistriţa) 8:38.20, 2. Constantin Ifrim (Ştiinţa Bacău) 8:42.09, 3. Rareş Roman (CSU Braşov) 8:51.87.

4×400 metri fete: 1. CSS Ploieşti (B. Andrei, B. Guşoiu, A. Iacob, I. Dumitrache) 4:13.29, 2. SCM Bacău (B. Budăieş, L. Scurtu, P. Simiuc, A. Ghiurcă) 4:16.99, 3. CSS Mediaş 4:21.92.

Prăjină fete: 1. Lavinia Scurtu (SCM Bacău) 3.40, 2. Emilia Bulai (SCM Bacău) 3.00, 3. Alexandra Iliuţă (LPS Iaşi) 2.80.

Prăjină băieţi: 1. Ionuţ Feniuc (SCM Bacău) 4.40, 2. Mihai Cârstea (SCM Bacău) 2.70.

4 comentarii la „Atletism: Rezultatele înregistrate la Cupa Bistriţei”

  1. De remarcat si performanta, saritoarei in inaltime Tocila Anca, care se afla inca la categoria Copii 1 si a venit pe 4 cu o saritura de 1,45. Se vede mana de meserias a profesorului Nemteanu, din cate am auzit, specialist la aceasta proba.

  2. Organizarea, a lasat ca de obicei de dorit, pe langa haosul care a fost in tribune (ca sa ajungi dintr-un capat in altul, trebuia sa ii calci pe cei din primul rand pe picioare), si mai apoi pe pista (din cauza lipsei unei sali de incalzire).
    Oare, domnilor organizatori, era asa de greu sa deschideti si adoua usa de acces in sala (cea din dreptul sosirii)? Sau poate asteptati sa montati si acolo un inutil interfon (ca la accesul de la vestiare)?
    De reparatia, acoperisului ce sa mai zic? Ploua domnilor pe noua pista performanta… s-a patat toata!

  3. Putini stiu, dar saritoarea cu prajina LAVINIA SCURTU – SCM Bacau, antrenor Gorgan Carmina, a egalat recordul national indoor la Juniori 1, respectiv 3,40 m. Este o realizare importanta la acest debut de sezon.

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.