Volei feminin, Divizia A1: La un pas de surpriză ! (METAL GALAŢI – ŞTIINŢA BACĂU 3:2)

Doar 150 de spectatori s-au încumetat să facă drumul pe viscol şi ger până la îndepărtata sală „Siderurgistul”, pentru a vedea la lucru două dintre cele mai bune echipe de volei feminin din România, Metal Galaţi şi Ştiinţa Bacău .
Metalul venea după un succes răsunător în Liga Campionilor, contra celor de la Zarechie Odintsovo, unde au reuşit să întoarcă rezultatul de la 0-2 la 3-2 . La rândul lor, băcăuancele veneau după o victorie la Cluj dar şi după o eliminare surprinzătoare din Challenge Cup .
Meciul a început furtunos, cu Metalul la conducere până la primul time-out tehnic , după care fetele de la Ştiinţa Bacău, bine muştruluite de pe margine de fostul selecţioner Florin Grapă au echilibrat balanţa. Setul a fost echilibrat până la final, dar greşelile la serviciu şi la preluare ale metalistelor , unele decizii de arbitraj controversate şi îndelung contestate de public dar şi precizia oaspetelor au dus la câştigarea setului de către echipa fostului selecţioner .
După ce au pierdut primul set acasă în acest sezon, gălăţencele s-au redresat şi au câştigat următoarele două seturi la diferenţe considerabile, 25-19 şi 25-18. Deşi toată lumea se aştepta ca setul 4 să fie şi ultimul , voleibalistele băcăuance nu au fost de acord şi s-au impus cu 25-17 , revanşându-se faţă de diferenţa din seturile 2 şi 3, ducând meciul în tie-break.
În setul decisiv, metalistele au început bine dar n-a lipsit mult să sfârşească rău. Setul a început sub dominaţia gazdelor, spre final oaspetele având o revenire spectaculolasă dar insuficientă, gazdele adjudecându-şi tie-breakul cu 15-12 . Aşadar, rezultat final METAL GALAŢI – ŞTIINŢA BACĂU 3:2 (-24, 18, 19, -17, 12).
Pentru Metal nu au jucat astăzi Milena Sadurek , Mira Golubovici şi Suzana Cebic, gălăţencele descurcându-se cu ridicătoarea şi libero-ul de rezervă, Sabina Miclea şi Alexandra Trică .
CSU Metal Galaţi – Sabina Miclea , Sonja Borovinesk , Veronica Gomez , Jelena Alajbeg , Nneka Onyejekwe şi Alexandra Trică -libero. Antrenor: Zoran Terzici.
Ştiinţa Bacău: Viktoria Polishchuk , Anghel Georgiana , Chivorchian Angelica , Herlea Mihaela , Iosef Roxana , Rusu Elena-Valentina şi Manu Nicoleta -libero . Antrenor : Florin Grapă.
Meciul cu Ştiinţa Bacău reprezintă pentru Metal primul meci, după foarte mult timp, în care pierde 2 seturi pe teren propriu , ultima echipă care a reuşit să câştige 2 seturi la Galaţi fiind Dinamo Bucureşti, în etapa a 22-a a Diviziei A1 , sezonul 2007-2008 !