Handbal masculin, Liga Națională: DE SUB TÂMPA, DIRECT PE PODIUM ! (SCM ROM CRI BRAȘOV – ȘTIINȚA MD BACĂU 28-36, a fost LIVE TEXT pe bacaulsportiv.ro)

După cum anticipam, a fost un voiaj de plăcere al handbaliştilor băcăuani sub Tâmpa, acolo unde au obţinut o victorie lejeră, mult mai lejeră decât o arată scorul, dar care îi propulsează pe băieţii noştri pe podium. Puncte ochite, puncte lovite!
Sigur că, pentru a se feri de eventuale dureri de cap, banca tehnică a Ştiinţei a folosit în majoritatea timpului jucătorii de bază, care au realizat numeroase „aeriene”, spre deliciul celor 150 de spectatori, care i-au aplaudat cu generozitate.
Au fost şi umbre în jocul Ştiinţei, dar chiar nu e momentul să mai pomenesc de ele, după o victorie şi un tur de campionat încheiat cu brio, pe locul 3. Aveţi, în continuare, derularea partidei, aşa cum a fost relatată de la faţa locului.

Foarte puțini spectatori în Sala Sporturilor din Brașov, printre care și o micuță galerie băcăuană. Galeria gazdelor numără 9 cetățeni și două tobe.
Echipele de start:
ROM CRI: Andreev – Amihăiesșei, Boșneag, Cântec, A. Farcaș, R. Farcaș, Năftănăilă.
ȘTIINȚA: Tevzadze – M. Bondar, Moskalenko, Gurkovsky, Iacob, Rotaru, Onyejekwe.
Minutul 5: 1-4, debut fără probleme al băcăuanilor, în fața foarte tinerilor lor adversari.
Minutul 10: 3-6, ratări succesive ale băcăuanilor.
Minutul 13: 4-8.
Minutul 14: 4-9, aeriană Bondar-Moskalenko.
Minutul 15: gazdele cer time-out la scorul de 4-9.
Minutul 17, 5-11, gol Onyejekwe, de pe pivot.
Minutul 18, 5-12, gol Iacob.
Minutul 20: 6-12, Iancu este eliminat 2 minute.
Minutul 22: 8-14, Shota face spectacol în poartă; Gurkovsky și Moskalenko sunt menajați.
Minutul 25: 8-16, gol Ignat
Rezultat la pauză: 13-20. Golgeterul Științei este Sabin Ignat, cu 4 goluri marcate.

Minutul 37: 17-24, ambele formații au câte un jucător eliminat.
Minutul 39: 17-26. Tamaș, intrat în repriza a doua, apără excelent.
Minutul 41: 18-27, Onyejekwe a marcat dintr-o aeriană.
Minutul 45: 20-30, gol Bondar.
Minutul 49: 22-31. Știința joacă în inferioritate.
Minutul 51: 23-33, gol Ghiță.
Minutul 54: în poarta băcăuanilor a intrat Grigoraș iar Cadar centru. Știința conduce cu 33-24.
Minutul 57: Otto Hell cere time-out la 33-26 pentru Știința.
Minutul 59: 26-34.
Scor final: 28-36, stabilit de Gurkovsky.
ROM CRI : Andreev, Panazan – Amihăiesei (6 goluri), R. Farcaş (5), Bănuţ (4), Cântec (2), A. Farcaş (2), Tudor (2), Florea (2), Scripniuc (2), Băican (1), Bosneac (1), Năftănăilă (1).
ŞTIINŢA : Tevzadze, Tamaş, Grigoraş – Gurkovsky (6), Rotaru (5), M. Bondar (5), Moskalenko (4), Onyejekwe (4), Ignat (4), Ghiţă (3), Păunică (2), Iancu (2), Iacob (1), Cadar.

Iată rezultatele complete ale ultimei etape a turului şi clasamentul la jumătatea campionatului: CSM Satu Mare – Steaua Bucureşti 28-29, HC Odorhei – CSM Medgidia 10-0 (neprezentare), Univ. Transilvania Cluj – Pandurii Tg. Jiu 28-26, Bucovina Suceava – UCM Reşiţa 24-26, Dinamo Bucureşti – HCM Constanţa 26-31, Poli Timişoara – Minaur Baia Mare 25-29 şi Rom Cri Braşov – Ştiinţa Bacău 28-36.