Volei feminin, Challenge Cup: PREŢUL AROGANŢEI (LP VIESTI SALO – ŞTIINŢA BACĂU 2:3 a fost live text pe bacaulsportiv.ro)

Din păcate, Ştiinţa Bacău părăseşte prematur actuala ediţie a Cupei Challenge, plătind tribut aroganţei cu care şi-au tratat adversarele în prima manşă de la Buzău, când au pierdut cu 1:3. Voleibalistele băcăuance au interpretat o cu totul altă partitură în returul din Ţara celor o mie de lacuri, însă au obţinut doar o victorie de palmares, în tie-break. Măcar să fi tras învăţămintele de rigoare pentru participările viitoare…
Echipele de start:
LP VIESTI SALO : Arminen HM, Pasternak, Arminen RL, Hakkinen, Niemi Subbotina, De Carne. Libero – Hamalainen.
ŞTIINŢA BACĂU : Chivorchian, Iosef, Herlea, Anghel, Purice, Polishchuk. Libero – Manu.
Arbitri: Alexander PAVLOV (Rusia) şi Grant MAC INTYRE (Scoţia).
Setul I : 6-5, 7-7, 9-9, 13-14, 18-15, 21-19 (time-out cerut de LP Salo), 21-21, 25-21 (29 de minute). Deşi au ţinut piept gazdelor cu brio şi au evoluat mai bine decât în tur, voleibalistele băcăuance au cedat primul set. Din nou, Virginie De Carne este irezistibilă şi face diferenţa.
Setul al II-lea : 6-8, 9-11, 11-14, 11-16 (Ştiinţa e pe val, antrenorii gazdelor sunt foarte nervoşi), 12-17, 13-18, 14-20, 15-21, 16-22, 17-23, 18-25 (23 de minute). Renasc speranţele în tabăra băcăuană, fetele noastre realizează că nu mai au ce pierde şi dau totul pe teren.
Setul al III-lea: 2-0, 3-1, 5-1, 6-2, 8-2 (paradoxal, Ştiinţa a „căzut” după un set câştigat), 10-2, 10-6, 11-7, 21-21, 25-23 (29 de minute). Păcat, Ştiinţa e eliminată deşi joacă mult mai bine decât săptămâna trecută.
Setul al IV-lea: 3-3, 3-7, 5-9, 6-10, 8-12, 8-16, 10-20, 10-22, 12-23, 14-25 (23 de minute).
Tie-break: 0-2, 3-3, 5-3, 5-5, 6-7, 7-8, 9-10, 10-12, 11-13, 12-15.
Georgiana Anghel a primit un trofeu pentru „cea mai bună jucătoare a partidei” şi este aplaudată cu generozitate de cei circa 2.000 de spectatori.

A transmis fulminant, dintr-o atmosferă incendiară, FLORIN FILIOREANU – Radio România Actualităţi.