Handbal masculin, Liga Naţională: ŞTIINŢA BACĂU – UNIVERSITATEA CLUJ 31-28(14-15) a fost live text pe bacaulsportiv.ro

Sunt în tribunele Sălii Sporturilor din Roman circa 300 de spectatori. Ştiinţa a început în următoarea alcătuire: Tevzadze-Onyejekwe, Moskalenko, Rotaru, Gurkovsky, Iacob, M.Bondar.
Minutul 5: 2-3, M. Bondar a ratat o aruncare de la 7 metri.

Minutul 10 : băcăuanii au egalat prin Onyejekwe, 6-6

Minutul 15: 7-8, interii băcăuani ratează exasperant, noroc cu evoluţia excelentă a lui Tevzadze

Minutul 20: 10-12, băcăuanii continuă să atace haotic şi să se apere foarte prost.

Minutul 25: 13-13, deşi aflaţi în superioritate numerică handbaliştii noştri au ratat ocazia de a prelua conducerea.

Rezultat la pauză: 14-15. Din păcate Ştiinţa continuă evoluţiile slabe din ultima perioadă. Foarte slabă a fost evoluţia golgeterului echipei băcăuane Marius Bondar care a înscris un singur gol şi a ratat din toate poziţiile inclusiv de la 7 metri. De asemenea este de menţionat şi evoluţia excelentă a portarului clujean Szopka care a avut 10 intervenţii utile.

Minutul 35 : 15-17. În echipa băcăuană au intrat Tamaş, în poartă şi Tărâţă pe extrema dreaptă.

Minutul 40 : 18-18 băcăuanii au ratat de 3 ori ocazia de a intra în avantaj. Foarte bună evoluţia portarului Tamaş

Minutul 45 : 22-20, Ştiinţa a trecut în avantaj datorită paradelor de senzaţie ale lui Tamaş.

Minutul 50 : 26-21, Tamaş îşi continuă evoluţia extraordinară şi a strâns deja 9 intervenţii utile

Minutul 55 : 28-24, diferenţa maximă de până acum a fost de 5 goluri.

Rezultat final : 31-28, victorie adusă în principal de evoluţiile de excepţie ale lui Tamaş şi Rotaru. Vom reveni cu amănunte în cursul după-amiezii.