Handbal masculin, Liga Naţională, HCM CONSTANŢA – ŞTIINŢA BACĂU 38-29 (18-13): FĂRĂ DREPT DE APEL

Din păcate, handbaliştii băcăuani n-au reuşit surpriza în deplasarea de la Constanţa, unde campioana HCM s-a impus fără probleme, la capătul unui joc pe care l-a controlat în totalitate.
Doar patru minute a durat echilibrul pe tabela de marcaj, după care cinci intervenţii consecutive ale portarului Mihai Popescu au făcut ca gazdele să se desprindă la patru goluri, 6-2 în minutul 9. Apărarea băcăuană n-a reuşit cu niciun chip să-l anihileze pe pivotul Băiceanu, autor a şase goluri în prima repriză şi, deşi Shota Tevzadze a avut nu mai puţin de 9 intervenţii în acest interval, gazdele au intrat cu un avans confortabil la cabine. În acelaşi timp, linia de 9 metri a băcăuanilor n-a funcţionat mai deloc, aruncările interilor fiind parate cu regularitate de Popescu.
Repriza secundă l-a adus în poarta gazdelor pe Rudi Stănescu, care a a avut nu mai puţin de 12 intervenţii, printre care şi trei aruncări de la 7 metri. Apărarea băcăuanilor a fost catastrofală, culminând cu trei goluri consecutive primite în superioritate numerică. De asemenea, băncii tehnice a băcăuanilor i-au fost necesare 15 minute să observe că Tevzadze nu mai apără nimic şi să-l introducă pe Tamaş, care a mai salvat întrucâtva onoarea oaspeţilor.
Evoluţie slabă, aşadar, a Ştiinţei, cu precădere la linia de 9 metri, lipsită aproape total de imaginaţie în partida de astăzi. Singura consolare a echipei noastre rămâne faptul că a izbutit, pe final, faza meciului, cu o splendidă combinaţie între Iacob şi Păunică, finalizată cu gol din aeriană a veteranului băcăuan.
HCM CONSTANŢA: Popescu (9 intervenţii), Stănescu (12) – Băiceanu (8 goluri), Sabou (7), Sadoveac (6), Toma (4), Buricea (3), Mureşan (3), Adzic (2), Nicolae (2), Schuch (1), Simic (1), Dimache (1), Pavlovic.
ŞTIINŢA BACĂU: Tevzadze (9 intervenţii), Tamaş (6) – M. Bondar (7 goluri), Iacob (5), Ignat (4), Moskalenko (4), Gurkovsky (3), Rotaru (3), Păunică (3), A. Bondar, Tărâţă.
Evoluţia scorului: 1-2 (‘3), 6-2 (‘9), 11-6 (’15), 13-9 (’20), 17-10 (’26), 18-13 (’30), 24-15 (’37), 28-21 (’42), 33-24 (’50), 37-27 (’57), 38-29 (final).
În etapa viitoare, a X-a, Ştiinţa va evolua la Roman, sâmbătă, 28 noiembrie, cu „U” Transilvania Cluj.